ВЕДМІДЬ-ГОРА

Завдання: переказати ту частину тексту, в якій розпові­дається, що сталося з Ведмедем у Партеніті.

Південний берег Криму колись був укритий густим лісом, де мешкали люди. Тяжко їм велося серед дикої природи. На кожному кроці чатувала небезпека. Народ постійно благав Бога захистити його. Минали роки. Люди розчищали ліс, обробля­ли землю. Відступили хащі, підкорилися гори, море стало ла­гіднішим. Відчули тоді наші пращури свою силу і зрозуміли, що не від Бога залежить їхня доля. Припинили тоді молитися й звертатися по допомогу.

Розгнівався Всевишній. Полетів на Північ, де лежав Вели­кий Ведмідь, скутий кригою та ланцюгами. Розірвав Бог важ­кі пута: звелів велетню покарати неслухняних.

Зрадів той звільненню і поплив морями й океанами. В тому місці, де лежало селище Форос, клишоногий вийшов на берег. Він був великий і страшний, немов неосяжна грізна гора. Гус­та шерсть скидалася на дрімучий ліс. Морська вода збігала по тілу водоспадами.

Могутні лапи ступили на кримську землю, спина торкну­лася хмар. На морі піднялися такі хвилі, що кілька поселень змило водою.

Уздовж берега рушив Великий Ведмідь. Він усе руйнував і трощив на своєму шляху. Гострі кігті орали землю, залиша­ючи після себе ряди глибоких ярів та ущелин.

Так дістався Ведмідь до квітучої та привітної Партенітської долини. Поглянув він на ту красу й зупинився. Зрозумів, що найкращого місця в Криму не відшукати. Здригнулося серце страховиська. Ні, не буде він більше руйнувати цей чудовий край, а залишиться тут жити, щоб милуватися природою, ку­патись у водах Чорного моря.

Позіхнув Ведмідь так, що гори здригнулися, і сповз до моря напитися води. Опустився на коліна, занурив у блакитну воло­гу страшну голову й почав довго й жадібно пити.

Побачив Бог, що велетень його не слухається, і мовив:

— Залишайся тут навіки!

Скам’яніло величезне тіло. Могутні боки обернулися на про­валля, а спина — на верхівку гори. Голова зробилася гострою скелею, а хутро — непрохідним дубовим лісом.

Великий Ведмідь став Ведмідь-горою. Лише море продов­жувало вирувати, немов напуваючи його водою.

(290 сл.)    (Із книги «Легенди Криму»)