ОЗЕРО, ОВІЯНЕ ЛЕГЕНДАМИ

Завдання: переказати ту частину тексту, в якій описуєть­ся озеро Світязь.

На Волині, поблизу міста Шацька, розташована група озер, і серед них, немовби діамант в оздобі перлів, лежить оспіване народом і овіяне легендами озеро Світязь. Славне воно винятко­вою прозорістю води та глибиною. Зелені шати з лісу, лук і во­дяної рослинності надають озеру достоту казкової краси.

За однією з легенд, у давні часи на цьому місці стояло кра­сиве місто. Одного разу воно зненацька провалилося, вода, що хлинула з надр землі, затопила місце провалу, а дівчата з цьо­го міста перетворилися на рослини. Раз на рік рослини роз­квітають і вкривають дзеркальну гладінь красивими блакит­ними квітами.

Щодо дівчат, то це, звичайно, казка, а от блакитні квіточ­ки — правда. Місцеві жителі називають цю рослину «цар-тра-вою». І ніде в іншому місці її нема.

За своїми розмірами (довжина 9,3, ширина 4—8 кілометрів) Світязь належить до найбільших прісноводних озер України. Глибина його різна, в середньому 5—7 метрів, але на дні є окремі місця-«щілини», як їх тут називають, де глибина сягає 50 і більше метрів!

Вода в озері прозора, свіжа, смачна. Приносять свою данину і кілька малих річечок — його приток.

Тихої погожої днини води Світязю стають такими яскраво-синіми, що навіть починають ятрити очі. Та досить змінитися погоді і зірватися шторму, як озеро стає чорним, а прибережні мілководдя забарвлюються в брудно-жовті тони від каламуті, піднятої із дна.

Під час бурі хвилювання в озері справляє незабутнє вра­ження. Вервечки валів півтора-два метри заввишки, увінчані пінявими гребенями, з ревінням накочуються на береги, нама­гаючись їх розтрощити.

Одне слово, усе відбувається, як на морі.

Своєю чарівною природною красою озеро Світязь принад­жує численних туристів.

На його берегах створені гарні умови для відпочинку. Мож­на й порибалити: в озері водяться судак, сом, лящ, короп, ка­рась та інша риба.

На турбазі, що стоїть над озером,— завжди весело, гамір­но, пісенно.

(283 сл.)                                                                (За О. Мурановим)