У ЧОМУ ІСТИНА ЛЮДИНИ?

Як розвивати в собі оту внутрішню свободу? Людина спов­нена суперечностей, це відомо. Одному дається певний шма­ток хліба, щоб ніщо не заважало йому творити, а він засинає; завойовник, здобувши перемогу, стає легкодухим; щедрий, коли він багатіє, перетворюється на скнару. Нащо нам політич­ні вчення, котрі обіцяють розквіт людини, якщо ми не знаємо заздалегідь, яку саме людину вони виростять. Кого вони поро­дять? Ми ж не худоба для відгодівлі; і коли появляється один бідний Паскаль, це куди важливіше, ніж народження кількох благополучних нікчем.

Ми не вміємо передбачити головного. Кожен знає, якою пал­кою буває радість, коли її не чекаєш. її не забудеш, за нею ту­жиш так, що ладен пошкодувати і за нещастям, якщо тільки з ним прийшла та радість. Всім нам траплялося, зустрівши то­варишів, з насолодою згадувати про тяжкі випробування.

Що ж ми знаємо, окрім того, що є якісь невідомі умови, котрі викликають до життя всі сили душі? У чому ж істина людини?

Істина — це не те, що всі бачать, Якщо саме на цьому ґрун­ті, а не на якомусь іншому, апельсинові дерева пускають міц­не коріння і щедро родять, то цей ґрунт і є істина для апель­синових дерев. Якщо саме ця, а не якась інша релігія, саме ця культура, ця міра вартості, саме ця форма діяльності дає лю­дині відчути душевну повноту, вивільняє в ній володаря, про якого вона й не підозрювала, то саме ця міра вартостей, саме ця культура, ця форма діяльності і є істиною людини. А логі­ка? Хай викручується, щоб якось пояснити життя.

(238 сл.)    (За А. Сент-Екзюпері)