УКРАЇНСЬКИЙ БАС ІВАН ПАТОРЖИНСЬКИЙ

Перші кроки на професійній сцені Іван Паторжинський робив у Харкові. У жовтні 1925-го року, коли тут оперою Му-соргського «Сорочинський ярмарок» починалася біографія Державного українського оперного театру, він дебютував у не­величкій ролі Цигана. Невдовзі через непередбачений збіг об­ставин відразу увійшов до складу солістів оперної трупи. Ста­лося так, що захворів єдиний виконавець партії Мефістофеля в опері Гуно «Фауст» — Стешенко. Ситуація була такою: або відміняти спектакль, або покластися на молодого Паторжинсь-кого. Обрали друге і не пошкодували. Після вдалої прем’єри про талановитого актора заговорив увесь Харків.

Коли столицю України було переведено з Харкова в Київ, кращі сили Харківського оперного театру склали столич­ну оперну трупу. Киянином став і Паторжинський. Відтоді з Київським оперним пов’язане життя співака, за винятком років Великої Вітчизняної війни, коли артистів театру еваку­ювали за Урал, а потім у складі мистецьких бригад вони висту­пали на різних фронтах.

Майже сорок років сценічної діяльності, десятки оперних партій, і серед них такі, що важко уявити у виконанні когось іншого. Карась у «Запорожці за Дунаєм» Гулака-Артемовсь-кого, виборний із «Наталки Полтавки» і Тарас Бульба з одно­йменної опери Лисенка, дяк Гаврило з опери «Богдан Хмель­ницький» Данькевича, безліч ролей російської і зарубіжної оперної класики.

Остання зустріч видатного українського співака із слуха­чами відбулася 21 травня 1959 року в залі Київської консер­ваторії. Іван Паторжинський присвятив цей виступ народній пісні, що виплекала його талант.

(215 сл.)                                                                (За М. Романікою)