СПРАВЖНІЙ ЗАПОРОЖЕЦЬ

Творче завдання: поміркувати, які риси повинен мати справжній полководець.

Іван Сірко — син козака, родом з Мерефи Харківської об­ласті. У народі живе старовинна легенда, що Сірко народився з зубами, а коли баба-повитуха піднесла його до столу, то він схопив пиріжок і з’їв його, Це була певна ознака того, що він усе своє життя буде гризти ворогів.

Сірко був зовсім неписьменний, але мав великий природний дар полководця. Друзі й вороги були про нього однієї думки: Сірко — людина рідкісного військового обдаровання й покли­кання. Недарма ж історики прирівнювали його до Чінгісхана і Тамерлана, а татари називали Сірка не інакше, як шайтаном (чортом). Коли придивитись до характеру його дій, неважко переконатися, що це був тип справжнього запорожця — хоро­брий, відважний, винахідливий.

Усе своє свідоме життя Сірко провів на війні і, як справж­ній патріот, присвятив його боротьбі з ворогами своєї вітчиз­ни. Він з великою мужністю визволяв з татарської і турецької неволі всіх, кого спіткала гірка доля, чи то був росіянин, чи українець, поляк чи литовець.

В боях з непроханими гостями він був надзвичайно хоро­брий, нещадний, завжди вмів дати раду в найскрутнішому ста­новищі. З десятьма запорожцями Сірко розбивав сотні ворогів, а коли біля нього була сотня козаків, він перемагав тисячі во­яків ворожого війська.

«Ім’я його, як ватажка, оточене було ореолом нездоланно­го, і тому вороги боялися його більше вогню, більше бурі, біль­ше пошесті світової».

Любив Сірко повторювати прислів’я: «Нужда закон змі­нює». Дотримуючись цього прислів’я, він, як і всі запорожці, хоч і визнавав над собою протекцію російського царя ще з часів Богдана Хмельницького, та за давньою традицією вважав себе за вільного й незалежного, тому залишав за собою право мати зносини з сусідніми державами й сам вирішувати з ними пи­тання миру й розмиру.

Улюбленець козацької громади, Сірко був душею Запорозь­кої Січі. Він мав величезний авторитет, любов і пошану. Його багато років обирали на кошового отамана, бо запорожці вва­жали, що мудрішого ватажка, як Сірко, немає у світі.

(296 сл.)    (За І. Шаповалом)