ГОЛОВНА ПЛОЩА ПОДОЛУ

Творче завдання: продовжити переказ роздумами про те, що вам хотілося б бачити на головній площі вашого міста.

Головна площа Подолу древня, як сам Київ. Адже саме тут під час прокладання траси метрополітену знайдено залишки дерев’яних житлових будинків X століття.

Ця площа мала різні назви. Після того, як тут збудували Магістрат, її нарекли Магістратською. Пізніше площу пере­йменували на Контрактову, бо саме тут відбувалися контрак­тові ярмарки. їх проведення було надзвичайно важливим для економічного життя Києва, адже на контракти, тобто для укла­дення угод про купівлю чи продаж сільськогосподарської про­дукції, промислових чи ремісничих виробів з’їжджалися купці з багатьох європейських країн. Тут оформляли позички, про­давали чи заставляли майно.

Перші ярмарки відбувалися в приміщенні Магістрату, піз­ніше для них було споруджено спеціальний Контрактовий бу­динок.

Цікавою особливістю Контрактової площі був фонтан. Воду з фонтана використовували всі, хто жив у межах чималої пло­щі. 1748 року київський архітектор Іван Григорович-Барський на місці давнього збудував тут кам’яний, круглий павільйон, перекритий куполом у стилі українського бароко.

Спочатку в павільйоні було встановлено статую ангела, що тримав посуд, з якого виливалась вода. Фонтан мав назву «Феліціан».

У 80-ті роки XVIII століття на фасадах павільйону було при­лаштовано сонячні годинники.

На початку XIX століття фігура ангела була замінена на скульптурну групу «Самсон, що роздирає пащу левові». Пер­сонаж Старого Завіту зображений кремезним кривоногим ве­летнем. Мордована ним тварина нагадує більш безпородного собаку, ніж царя звірів. Дехто з краєзнавців стверджує, що київську скульптуру встановлено в насмішку над офіціозним петергофським Самсоном, статуя якого оздоблює каскад фон­танів заміського царського палацу.

Біля київського «Самсона» велася жвава торгівля штучни­ми квітами, натільними хрестиками, дешевими сережками. Повір’я стверджувало: той, хто тричі нап’ється з фонтана, на­завжди оселиться в Києві.

Вода з фонтана була на диво смачною й чистою. Тож не ди­вина, що багато хто з прочан у глеку ніс її додому, щоб при­гостити рідню.

У 20-х роках статую було знято, фонтан зруйновано. У пер­вісному вигляді його відновлено 1981 року.

(290 сл.)    (За О.Анісімовим)