САВУР-МОГИЛА

Завдання: переказати ту частину тексту, в якій опові­дається, чому гору назвали іменем мудрого діда Савури.

По-всякому її називають: хто Савуриною горою, хто Савур-могилою. Старі люди ще називали її Городиською могилою, а місцевість навколо неї — Городищем.

За переказами, в давні часи тут стояла буцімто велика фор­теця, і жили в ній наші люди, дніпряни. У мирний час вони зай­малися хліборобством, пасічництвом і рибальством, а в тривож­ний — обороняли рідний край від ворогів, що цілими ордами гасали по широких степах. Була, кажуть, біля фортеці й при­стань. Заходили сюди з Дніпра протоками Великого Лугу ко­раблі з усяким заморським крамом.

Одного разу підійшло до Городища чуже військо: чи то ту­рецьке, чи то татарське, чи, може, ще яке інше. Обступили во­роги фортецю хмарами. Бачать наші: погані справи, треба готу­ватися до тривалої облоги, бо сили далеко не рівні. Вали були високі, зброї було досить, харчів також, а ось води — обмаль! Колись, по свободі, брали її з річки, але ж тепер туди не підеш. Довелося колодязь копати.

Копають день, копають два, копають уже й тиждень, а во­ди нема. Тоді хтось і каже: «Нічого в нас не вийде, поки Саву-ра не дасть ради».

Савурою звали у фортеці старого-престарого дуже мудрого діда. Колись він був мужнім воїном, а тепер жив самотою в зем­лянці й на люди не показувався. Всі його поважали, хоча тро­хи й побоювалися, бо чутка була, що він чарівник.

Тож пішли копачі до Савури й розповіли про свій клопіт. «Зробіть так,— каже Савура.— Як викотиться вночі місяць, нехай найвищий із вас зійде на нашу гору. Від його тіні від­міряйте сім сажнів і копайте… Там вода буде».

Подякували молодці Савурі та так і зробили. Недовго щось і копали — аж раптом вода показалася! Та така добра! Така чиста!

Тепер уже спрага була не страшна, так на тобі — нова хале­па! Уранці підійшло ще кілька ворожих кораблів. Стало ясно, що насувається біда. Тоді знову згадали про мудрого Савуру. Побігли до нього: «Діду, рятуйте! Ворожа сила верх бере!» «То ще побачимо, чия сила верх візьме,— відповів старий.— Пе­ред світом побачите, що буде».

Наступила ніч. А як тільки почало сіріти, все вороже війсь­ко покотилося в річку, мов його мітлою хто змів. Та й потопи­лося там. А кораблі їхні щось так крутонуло, що вони на тріс­ки розсипались і теж зникли…

«Це Савурина робота! — загукали наші.— Пішли подякує­мо йому». Подалися до землянки, зайшли, дивляться — а дід мертвий лежить… Вся його сила, бачте, на ворогів вийшла.

Тож і радість, і смуток були у фортеці. Поховали мудрого Савуру з великими почестями на горі, відтоді та гора його іме­нем зветься.

(383 сл.)    (Зі збірника «Савур-могила»)