Гармонія природи і мистецтва

Людству відомо чимало шедеврів паркового, ландшафтного мистецтва. Одним з них є «Софіївка». Рідко який витвір паркової архітектури позмагається з нею кількістю легенд і романтичних історій, що загубилися в тінистих алеях, таємничих гротах, у нагромадженні скель. Вони розкриваються лише перед тими, хто вміє ба-чити і хоче слухати.
Романтична оповідь про заснування «Софіївки» каже,що Граф Станіслав Потоцький узяв шлюб із врод-ливою грекинею Софією. Закоханий чоловік квапився виконати всі забаганки молодої дружини. Улітку 1795 року Софія, повертаючись із Гамбурга до Умані, завітала до містечка Неборів, що неподалік від Варшави. Там на неї неабияке враження справив розкішний парк, про що красуня писала в листі до чоловіка: «Після обіду поїха-ли дивитися «Аркадію». Важко собі уявити щось більш романтичне і прекрасне…» Далі у листі вона розповіда-ла, що закохалася до нестями, що «Аркадія» дуже нагадує їй Крим. Відтак вона запевняла чоловіка, що з його достатками можна було б протягом двох років мати таку саму, а може, й прекраснішу «Аркадію», і просила про таке сільце в Криму… На жаль, Софія не знала про справжній стан фінансових справ чоловіка — на той час перша дружина графа зі своїми управителями довела маєток мало не до зубожіння. Тому тоді придбати садибу в Криму граф не міг.
Та недаремно древня мудрість твердить: усе перемагає кохання! Вона й надихнула закоханого Потоць-кого на своєрідний подвиг — він зібрав кошти, і через рік в Умані, серед вигорілих під сонцем степів та балок почалося будівництво парку в романтичному стилі. У дарунок коханій граф вирішив створити куточок Еллади, щоб нагадував він їй гори й ліси, чисті струмки й прозорі озера покинутої рідної Греції.
Граф доручив будівництво парку людині талановитій і широко ерудованій — Людвігові Метцелю, колиш-ньому польському військовому інженерові. Саме за його проектом утілили в життя таку феєрію гаїв і мальов-ничих галявин, ставків і водограїв, терас і алей, гротів і альтанок.
Тисячі екзотичних дерев було звезено до Умані звідусюди. Вони чудово вписалися в навколишню місце-вість і створили неповторний ансамбль.
Урочисте відкриття парку відбулося в травні 1802 року, у день народження красуні Софії. Так стала дійс-ністю примхлива мрія дружини вельможного графа.