Захар Беркут

Іван Франко всім своїм життям засвідчив, що любов до Батьківщини має проявлятися не у порожніх балачках, а в щоденній ненастанній праці. Таким був наш геній, таким є і головний герой його найкращої повісті — «Захар Беркут».

Ми бачимо Захара Беркута уже дев’яностолітнім старцем, «сивим голубом», поважним вождем гірської громади. «Високий ростом, поваж­ний поставою, строгий лицем, багатий досвідом життя, Захар Беркут був правдивим образом тих давніх патріархів, про яких говорять нам тися­чолітні пісні та перекази».

Як прожив своє життя Беркут? Чим заслужив повагу своєї і сусід­ських громад? Відповіддю можуть стати його слова: «Життя лиш доти має вартість, доки чоловік може допомагати іншим». Громада — ось що було найголовнішим у його житті. Бажаючи принести їй користь, ще змо­лоду задумав він навчитися лікувати рани і досяг свого. Повернувся За­хар зі своєї чотирирічної подорожі іншою людиною: не тільки набув цінних знань лікарських, а ще й життєвого досвіду. Спостережливість і розум допомогли йому осягнути, що тільки громадська єдність врятує простих селян від рабства боярського і князівського. Талановитий вата­жок розвиває зв’язки із сусідніми селами, дбає про дружні стосунки і прак­тичну користь. Через це його поважають і йдуть за порадою люди з ближніх сіл.

Захар — батько вісьмох синів, він виховав достойну зміну. Усі вони шановані люди, гідні свого вітця.

У найважчих випробуваннях Захар Беркут виявляє себе як мудрий, сміливий вождь. Він дає завдання громаді не відбити, а розбити монголів. І сам бере в цьому найактивнішу участь. Адже саме його осінила рятівна думка про затоплення монголів водами гірського потоку.

Надзвичайну шляхетність і силу духу виявляє тухольський ватажок, коли довелося йому робити найважчий вибір — важити користь громади і життя свого найменшого сина. Як не важко було зробити це, але Захар чинить за велінням обов’язку, всіма силами тамуючи свій душевний біль. Не згоджується він і на брехню: «Беркути додержують свого слова навіть ворогові і зрадникові. Беркути ніколи не сплямують ні своїх рук, ні свого серця підступно пролитою кров’ю».

У своєму передсмертному слові Захар Беркут передбачає, що ця біда — не остання. Він висловлює надію на кращі часи, коли люди пригадають давні порядки, відновлять їх, і то стане запорукою щасливого життя.

ХАРАКТЕРИСТИКА ОБРАЗУ МАКСИМА

План

1. Портрет героя.

2. Вправний, спритний на ловах, досвідчений провідник.

3. Відважний лицар, розумний ватажок.

4. Вірно й віддано кохає Мирославу.

5. Ненавидить ворогів, зневажає життя в неволі.

6. Любить свій край, гордиться своїм селом.

7. Максим — достойний син свого батька.

ХАРАКТЕРИСТИКА ОБРАЗУ МИРОСЛАВИ

План

1. Мирослава — донька боярина.

2. Гармонійна приємна зовнішність.

3. Рішучий, прямий характер.

4. Сміливість, відвага, розум.

5. Здатність сильно і вірно кохати.

6. Палкий патріотизм.