Визволення України від фашистських загарбників і завершення об’єднання її земель.

18.12.1942р. було визволено перший укр. населений пункт – с.Півнівку Міловського р-ну. Успішний наступ ЧА продовжувався до лютого 1943р., за цей час було визволено значну частину Донбасу та Харківщини. Відвоювали Харків, проте не змогли його втримати, адже ворог обув ще міцним. Влітку 1943р. Німеччина вирішила взяти реванш за Сталінградську битву і, провівши тотальну мобілізацію, взяла курс на Курськ. Битва на Курській дузі тривала майже 2 місяці, у ній брало участь понад 4 млн. солдат, і стратегічна ініціатива була остаточно вирвана з рук Німеччини. Війська Південно-Зх.го фронту на початок вересня визволили Донецьк і підійшли до Дніпра, Південного фронту – визволили Маріуполь і підійшли до Мелітополя, Воронезького – визволили Суми та підійшли до Дніпра. Сталін вимагав взяти Київ до річниці Жовтневої революції і тому почався наступ з, невигідного, Букринського плацдарму. Ціною величезних втрат Київ було взято на світанку 6 листопада.

В січні 1944р. почалося визволення Правобережної України та Криму. Успішне досягнення цієї мети значною мірою було забезпечено перемогою в Корсунь-Шевченківській битві(січень-лютий 1944р.) та виходом ІІ Укр. фронту на кордон з Румунією. 28.10.1944р – остаточно звільнена Україна.

Встановлення кордону з Польщею:9 вересня 1944 р. — укладення між урядом УРСР і Польським комітетом нац. визволення Люблінської угоди. 18 серпня 1945 р. — укладення договору про радянсько-польський кордон, який встановлювався по «лінії Керзона». 1951 р. — завершення процесу україно-польських територіальних домовленостей.

Встановлення кордону з Чехословаччиною: 26 листопада 1944 р.– схвалення з’їздом Народних комітетів Закарпаття в м. Мукачево Маніфесту про возз’єднання Закарпатської Укр з Радянською Україною. 29 червня 1945 р. — договір між ЧСР і СРСР, який юридично закріпив рішення з’їзду в Мукачево. 22 січня 1946 р. — указ Президії Верховної ради СРСР про утворення у складі УРСР Закарпатської обл.

Встановлення кордону з Румунією:10 лютого 1947 р. — підписання радянсько-румунського договору, за яким до УРСР відходили Північна Буковина, Хотинщина, Ізмаїльщина (тобто закріплювалися кордони, встановлені у 1940 р.).

У результаті Сх. Галичина, Пн Буковина, Закарпаття та Пд. Бессарабія остаточно увійшли до складу України. 1954р до УРСР було приєднано Крим.