Україна в дипломатії країн-учасниць антигітлерівської коаліції.

– Вихід України на міжнародну арену після завершення війни (1944 – створення Народного комісаріату закордонних справ УРСР на чолі з Д. Мануїльським)

– 1945 – включення України до складу 47 країн-засновників ООН (участь України в розробці та прийнятті статуту ООН; 1945 – Україна стала членом постійної комісії ООН з питань освіти, науки та культури (ЮНЕСКО); 1946 – обрання України до складу Економічної та Соціальної Рад; 1948-1949 – Україна – непостійний член Ради Безпеки ООН)

Отже, боротьба за голоси (а значить і вплив) в ООН — одна з головних причин відновлення прав зовнішнього представництва України.

Молода українська дипломатія була досить активною.

– 29 липня-15 жовтня – участь представників України у Паризькій мирній конференції

, у лютому 1947 р. укладає мирні договори з Італією, Румунією, Угорщиною, Болгарією та Фінляндією.

– 1948 – активна участь України в роботі Дунайської конференції (щодо режиму торгового судноплавства на Дунаї), українська делегація, підтримуючи СРСР, виступила проти збереження конвенції 1921 р., яка забезпечувала привілейоване становище в цьому регіоні недунайських держав — США, Англії та Франції.

Вихід Укр. наприкінці Другої світової війни на міжнародну арену, її вступ до ООН мав велике значення для подальшої розбудови укр. державності.

Таким чином, формально за Україною визнавалося право на самостійні міжнародні відносини, але фактично своєї незалежної зовнішньої політики вона не мала.