Спроби державного заколоту в Москві в серпні 1991 р і Україна.

19-22 серпня 1991 р. В СРСР було здійснено спробу державного перевороту. Президент СРСР М.Горбачов був ізольований на дачі «Форос» у Криму і відсторонений від влади. Організаторами заколоту був ств Державний комітет з надзвичайного стану (ДКНС) у склпді Г. Янаєва, В. Павлова, Д. Язова, В. Крючкова, Б. Пуго, О. Бакланова, Д. Стародубцева. До Моски вводилися війська. На тер СРСР на 6 місяців був оголошений надзвичайний стан.

Свої дії члени ДКНС мотивували тим, що вони йдуть назустріч народу, прагнуть забезпечити законність і правопорядок у СРСР, запобігти загольнонац. катастрофі. Насправді це була спраба консервативних пол сил знащити демок перетворення, повернути країну до періоду «застою», зупинити рух народів СРСР до незалежності.

Офіційний Киів зайняв очікувальну позицію. Проти дії ДКНС найбільш рішуче виступили демократичні сили: Рух, нові пол партії.

Депутати –опозиціонери укр ВР – Народна Рада і представники дем. організацій України – визнали дії ДКНС антиконституційними, спрямованими на відновлення необмежаної диктатури КПРС.

На захист ДКНС виступили більшість членів КПРС. Вони закликали пересічних комуністів підтримати дії путчистів. Але народ не пішов за змовниками. У Москві відбулися зіткнення. Росіяни підтримали Б.Єдьцина, який тимчасово взяв на себе ф-ції Президента СРСР.22 серпня 1991 р. Змовники визнали свою поразку.

Підсумком цих подій для Країни стало прийняття 24 серпня 1991 р Акту прголошення незалежності України.