ПОГАНІ ВЧИНКИ (Українська народна казка)

Творче завдання: в исловити власну думку, що легше: виправити одну велику помилку чи багато дрібних.

Ця історія сталася дуже давно, вже й не пам’ятаю, коли та в якій країні. Проте одне знаю напевне — все було насправді. Якось зустрілися три давні товариші й почали розповідати іс­торії зі свого життя. Спочатку розмовляли лише про радощі та успіхи, а згодом — про печалі та розпачі.

—   Побратими,— сумно мовив Назарій, найстарший із друзів,— моє серце тужить через негідні вчинки та лихі дум­ки. Відчуваю, що просто зобов’язаний очистити совість від­вертим зізнанням. Товариші, мені надзвичайно прикро, що маю заздрість у душі, забуваю про добро та частенько прига­дую зло…

Не підводячи очей, розпочав гірку сповідь Олесь:

—   Усе частіше розумію, що лють і жадібність знищують найкращі якості: здатність співчувати та кохати. Нехай же обіцянка друзям спонукає мене до очищення.

Почулося тяжке зітхання третього — Святослава:

—   Настала моя черга зізнаватися. З бажанням знехтувати найчистіші прагнення душі та загальнолюдські традиції веду успішну боротьбу ще з юних літ. Одначе нещодавно я вчинив підло й безчесно… Справа в тому, що від моїх слів залежало життя…

Святослав розповів про те, що вперше злякався осуду ото­чуючих, тому й не став на захист обмовленої людини.

Почали приятелі міркувати, хто ж більше завинив! Що гір­ше: багато незначних (звісно, на перший погляд) повсякденних проступків або ж за життя один великий?

Думали-гадали, проте ніяк не могли дійти згоди. Саме тому й вирушили до судді, щоб з’ясувати відповіді на найважливіші життєві запитання.

Вислухавши друзів, справедливий чоловік виніс вирок:

—   Вирушайте до річки. Ти, Святославе, вчинив один вели­кий проступок, тому приволочи найбільшого каменя. Ви, двоє, що допустилися багатьох малих помилок — по мішку дрібних камінчиків.

Щойно приятелі виконали наказ, як суддя оголосив нове розпорядження:

— А зараз віднесіть усе назад. Будьте уважними: кожен ка­мінчик повинен повернутися на своє колишнє місце!

Святослав запам’ятав, де лежав булижник, одначе переко­чувати його коштувало неймовірних зусиль. Чоловік так сто­мився, що навіть на ногах не міг триматися.

Назарій із Олесем успішно впоралися з виконанням пер­шого завдання, оскільки володіли богатирською силою. Про­те друзі не пригадали, де лежав кожен камінчик.

Ось так мудрий суддя вирішив суперечку приятелів.

(320 сл.)                                             (З газети «Казковий вечір»)