Острог

Серед просторих боліт, оточений водами Горині й Вілії, обступлений довкруги великими лісами, був заснований Острог — столиця першого руського вельможі — князя Костян­тина Костянтиновича Острозького, на той час київського воєводи. Його ім’я надавало великого значення місту, яке князь Костянтин на старості літ обрав собі за столицю. Роль міста на той час притемнювало в житті України важливість самого золо­товерхого Києва. За плечима могутнього князя всі тут жили безпечно.

Князь вимагав лише одного: щоб йому вірно служили й у разі потреби були готові до боротьби з ворогом, хто б він не був. Князь Костянтин був хорошим адміністратором свого величез­ного майна. Через те він багатів щодня, щогодини. Його річні до­ходи становили дванадцять мільйонів. Спочатку Острог ділився на три частини: княжий замок, місто і передмістя Застав’я.

Замок стояв на узгір’ї, з трьох боків оточений водою, пишався на всю околицю, і його здалека було видно. Складався з двох поверхів і підземелля, яке було поділене на дев’ять кімнат. Тут містився скарб князя: бочки з дукатами і срібними монетами, скрині з ломаним золотом і сріблом, дорога зброя, кована золотом і сріблом, дорогі турецькі сідла й убори на коней. Усе це коштувало великих грошей. Над тим підземеллям мешкала кня­жа служба. Тут були також кімнати для приїжджих — шляхти, державців і прихильників князя, які частенько навідувалися до Острога «бити князеві чолом».

З великих сіней сходи вели вище, де мешкав сам князь. Зважаючи на зовнішню пишноту замку, славу і багатства кня­зя, здавалося, що в хоромах панує велика розкіш. Хто так ду­мав, мусив розчаруватися, увійшовши сюди. Яка простота на перший погляд! Невелика кімната з двома вікнами, дерев’яний стіл, а біля нього — дерев’яне крісло, оздоблене чорним сап’яном. Під стіною просте ліжко, вузьке, укрите ведмежою шкурою. На стіні — одна ікона, а під нею — княжа шабля. У ку­ті — кахельна піч з комином, у якому горів безустанку вогонь, бо в мурах було холодно й сиро. Крім княжого крісла, не було нічо­го іншого, бо тим гостям, яких князь тут приймав, не вільно було в його присутності сідати.

З тієї княжої кімнати, яка була і його спальнею, вели двері до дальніх кімнат, краще прибраних, де князь приймав знатних гостей.

З правого боку від сіней був вхід до їдальні. Тут стояли довгі та широкі дубові столи зі стільцями, а під стіною — великих розмірів шафа, наповнена багатим столовим начинням. На сті­нах висіли портрети родини Острозьких у золочених рамах.

Звідси вели двері до заупокійної кімнати, з якої князів відправляли на вічний спочинок до родинної гробниці. Ця за­упокійна кімната підходила до замкової церкви Преображенія. Тут можна було бачити красу й велич, що відповідали багатству князя. Костянтин, який називав себе богомольцем, на прикра­шання церков не шкодував нічого.

422 слова                                                                              За  А. Чайковським