Король і гетьман

Залунали козацькі сурми, гаркнули шведські барабани, військова музика заграла вітальний марш. Гетьман зійшов із коня.

Король Карл чекав його на ґанку. Був без шапки, вітер розві­вав неслухняне волосся. Гетьман теж скинув соболеву шапку. Зустрілися на сходах і привіталися по-латині. Король Карл, як звичайно при зустрічі з людьми, навіть зі знайомими, був ніби збентежений. Кланявся й запрошував у дім. Він був одягнений у кафтан, застебнутий на всі ґудзики, гетьман – у темно-синій кунтуш із жовтими оздобами. Барви були ті ж самі, як і державні кольори. І шведи, і козаки зауважили це.

Король, начитавшись і наслухавшись чимало неприхильних оповідань про козаків, уявляв собі козацького гетьмана люди­ною напівдикою, грізною, малоосвіченою. Але перед ним стояв чоловік, кожен крок і рух котрого свідчили про високу культу­ру. Та ще більше здивувався король, коли гетьман став виголо­шувати промову гарною, а разом із тим живою й несилуваною латинською мовою. Він із цікавістю, а потім із захопленням слу­хав красномовне слово українського гетьмана. Той радісно вітав короля хороброго шведського народу на багатій українській землі. Просив, щоб Його милість, продовжуючи традиції свого славного діда, допоміг У країні здобути волю та не виливав свого гніву на цей безталанний край і на його мешканців. Гетьман України прийшов до Його королівської милості з проханням вірної дружби.

Усмішка на королівських устах кудись зникла, а натомість на високому чолі з’явилися зморшки глибокої задуми. Старий гетьман справив враження на молодого короля.

Карл, вислухавши промову, хвилину мовчав.

— Дякую Вашій милості, — сказав збентежено. — Сподіваюсь, що будемо добрими товаришами.

Король натякав на давні шведсько-українські традиції. По­важне обличчя гетьмана прояснилося, ожило, його очі потеп­ліли, на устах з’явилася приязна усмішка. Цим він притягував усіх до себе, навіть канцлера Піпера. Усі були як не захоплені, то раді такому гостеві й союзникові. Король також.

Гетьман знав усі секрети європейської політики не гірше від шведського канцлера, і їхня розмова була навіть для короля справжньою насолодою. Мазепа вів далі:

—   Моменту, що бажав собі великий гетьман Богдан Хмель­ницький, якого Бог не дозволив йому діждатися, ласка Божа дозволила діждатися мені. Україна дружила зі своїми сусідами, але та дружба не виходила їй на добре. Може, шведський і укра­їнський народи дотримають цієї дружби вірніше, чого я собі щиро бажаю.

А король запевняв, що і він нічого іншого не хоче, лише щоб у Європі запанував мир, щоб вона позбулася гніту й тиранства, котрі спричиняють так багато лиха та зупиняють розвиток наро­дів. Ані України, ні Росії, ні Польщі він не хоче приєднувати до шведської держави, але бажає, щоб скрізь сиділи на престолах володарі, які мудро, справедливо й людяно володіли б своїми народами та не кривдили й не катували людей.

415 слів                                                                                             За   Б. Лепким