МОЯ ХАТА

Творче завдання: доповнити переказ власними думка­ми про те, що вас більше приваблює в художній літературі та інших видах мистецтва — романтичне зображення життя чи сувора правда про нього.

Та невже це я, зіпершись коліньми в полотняних, фарбова­них бузиною штанях на підвіконня, тулюся до заплаканої шиб­ки, як риба під кригою до продухвини?!

То інший хтось, то не я.

А хата — що ж, хата моя, від хати я не відрікаюся. Я ви­ріс із своєї хати, як виростає соняшник із насінини: зерня на­бубнявіло, проросло, паросток піднявся до сонця, а лушпин­ня догниває в землі.

Ненавиджу слюняві белькотіння про рай у хатах під стрі­хами.

Не було раю!

Ось він, той хлопчик, з якого виросту я,— в порожній, хо­лодній хаті, розіп’ятий на рамі вікна. Він ніби примерз облич­чям до шибки і боїться озирнутися назад: з-під печі, з-під полу, од мисника, де нявчить голодне кошеня, повзуть присмерки, вісники ночі, їхні кошлаті лаписька уже торкаються моїх пле­чей, я ревма реву. По той бік шибок сутінки ще прозоріші, сіє мжичка, і латки брудного снігу по городу, і забагнючений двір, і корова по коліна в багні, сумна і ніби теж заплакана.

Не можу писати спокійно.

Часом мені хочеться струсонути світ, як грушу, щоб отой бородатий дідусь із материних ікон глянув з верховіття сві­ту на мене, комашину, а я гукну йому: «За чиї гріхи ти мучив мене, Боже?!»

Своїх гріхів я ще не мав.

А може, за мої майбутні гріхи?

Не вірю літературним казкам про хати, в яких пахне цілю­щими травами. У нашій хаті пахло сирістю, гнилою картоп­лею, помийним відром, запареною у чавунах половою, курми, що зимували під піччю, мишвою, онучами, які сохли на лежан­ці, вогким кожухом і — серед зими — холодом. У великі моро­зи, коли паморозь висіла на шибках білим клоччям, мати сте­лила біля печі солому й заносила до хати маленьких поросят, і теля жило в хаті, якщо корова розтелювалася за зими. В мо­розні зими посеред хати ладнали грубку зі старого відра, щіли­ни замазували глиною, але і грубка, і довгі, попід стелею, тру­би диміли, дим виснув їдучою хмарою, ще й батько цілісінькі дні й ночі курив самосад…

Не вірте сентиментальним казкам про рай у хатах, їх писа­ли люди в таких ось, як мій, кабінетах, за письмовими столами з червоного дерева. І я їх складав, ці ностальгічні поеми про те, чого не було. А коли навідувався в село, заходив до хати, в якій виріс,— дивувався, як це я міг жити в ній стільки літ і не за­дихнувся, не застудився, не захворів на сухоти, не захирів, як хиріє рослина без повітря, без сонця; дивувався й тікав ночу­вати у місто, у люксовий готельний номер…

Та поки що до «люкса» в готелі мені далі, аніж землі до неба. Поки що я горнуся до черені, яка ледь-ледь тепліє, і по-думки кличу маму, щоб швидше вертала з ферми, запалила каганця, накришила в миску хлібця, посмачила водою з від­ра, сипнула ложечку рудого, з базару, цукру — і будуть рулі, найсмачніше, що я пам’ятаю з дитинства. Губи мої мрійно роз­тягуються від думок про ту смакоту, я ковтаю слинку, щіль­ніше загортаюся в рядно — і ось я вже дорослий, живу десь, ще не знаю де, але не в селі, бо хліба — скільки душа бажає, і цукру — хоч ложками, і накришу хліба повнісіньку миску, ні — повні ночви, щоб уже досхочу, заллю водичкою і — цілу склянку цукру, а може, й дві, а може, й десять, сяду біля но­чов з ополоником і не підведуся, поки ополоник не чиргикне об дно…

Мама приїде до мене погостювати, і я скажу їй: «Мамо, сі­дай до столу і їж рулі, не треба тобі, мамо, сьорбати саму во­дичку, як колись, щоб діти трохи попоїли хлібця, бо маю до­сить хліба і цукру…»

І мати їстиме рулі, поки їстиметься.

А їй так недовго їлося!

(578 сл.)                                                                      (За В. Дроздом)