МАТИ Й СИН

Творче завдання: доповнити переказ описом власних почуттів до своєї мами.

Материне обличчя на відстані витягнутої руки здавалося неправдоподібно темним, мідяно-восковим. Воно мало жорс­ткі риси побіля вуст і біля очей — таке обличчя намалював би старовинний художник на дубовій дошці, зображуючи бого­матір чи святу; материна голова якраз затуляла сонце, і його проміння, іскрячись у розмаяних чорних косах, творило дов­кола материної голови мерехтливий німб. Вона стояла в тому золотавому німбі, який одухотворяв її обличчя.

Ось мати ступила вбік, і тепер кругла таріль сонця засріб­лилась у густій блакиті, а довкола материної голови вже не іскрився й не мерехтів німб. І, усміхнувшись, ти попросив, щоб мати знову стала там, де стояла щойно, й навіть долонею пока­зав те місце поблизу кущика півонії.

— Хіба не однаково, де стояти?

Не міг ти зізнатися, що таки не однаково, й мати, прочитав­ши німе благання в твоїх очах, слухняно ступила ногами на те місце біля нерозквітлої півонії.

І знову спалахнув німб довкола її голови й розмаяні воло­конця волосся заяскравіли сріблом. Гостре зворушення пой­няло тебе.

Мати, припадаючи на коліна, жала серпом лепеху, а ти складав її вогкі пасма до мішка. Угорі над вами, б’ючись у пал­кому співі, там і там здригалися маленькі сірі грудочки. То були жайворонки.

 

Ти згадав давні материні розповіді про те, як у роки колек­тивізації вона пасла людську череду,— і чомусь спершу не зміг уявити її молоденькою чередничкою із полотняною торбин­кою через плече. Не міг уявити, як, босонога, біжить заверта­ти неслухняних корів, як у гурті своїх товаришок п’є, полу­днуючи, молоко з пляшки. Не міг уявити, як збирає польові квіти, сплітає вінок і в тому барвистому вінку ввечері йде до села за чередою.

І тому, що не міг уявити її в такому віці, почувався так, наче свідомо в чомусь завинив перед матір’ю, наче зумисне по-думки скривдив її.

—   О, гніздечко,— сказала мати, відкладаючи серпа вбік. І, ставши навколішки, долонями розгорнула косатий кущик трави.— Ще зовсім тепленьке…

Обличчям відчула чи чутливою шкірою долонь, що гніз­дечко ще тепле.

А воно, викладене з сухих стебелець, світлою таємницею лежало на самісінькій землі, і в овалі цієї таємниці звабливо біліло троє яєчок. Ви з матір’ю обоє схилилися і довго диви­лись на пташине гніздечко, мовби ось перед вами відкрилася загадка.

—   Жну й не чую, що сполохала пташину,— мовила мати, докоряючи сама собі.

—   Чиє це гніздечко?

—   Либонь, травник звив, хто ж іще.

—   Травник? Є така пташка?

—   Чом нема, ген б’ється над нами.

То припадаючи до землі, то злітаючи вгору, поблизу кру­тився димчасто-сірий травник. Травник розпачливо скри­кував — із чорного дзьобика ті скрики вилітали як безсилі погрози.

—   Вже скоро пташенята появитись мають,— сказала мати, відпускаючи з рук кущик трави. Ходімо звідси, хай мала гос­подинька сідає та висиджує, бач, як гнівається на нас.

Мати звелась, ти закинув на плечі мішок із нажатим зіл­лям.

—   Хай сідає пташка на гніздо, вже скоро й висидить по-томство.

(442 сл.)                                                                      (За Є. Гуцалом)