ФЛОРЕНТІЙСЬКІ НОЧІ

Така тиша, мов будинок стоїть не у великому місті, а серед великого саду. Повний місяць світить над головою. При його сяєві сад, котрий я бачу внизу з балкона третього поверху, здається розкішним та хорошим. Навкруги його високі будинки, за ними малюється проти темного зоряного неба готична дзвіниця. Чудно, що будинки не шкодять картині. Там скрізь святяться вікна.

Там живуть люди. Так близько і наче на якійсь іншій планеті… Погасне вікно, покине цей світ та людина, для котрої воно осві­тилося, я на це не зверну уваги, не знатиму…

Місяць охоплює верхів’я дерева, і воно здається хмаринками зеленастого туману, ясного та півпрозорого. Унизу, поміж тем­ним віттям та пишними трояндовими кущами, невпинно блищать крилаті світлячки. Наче іскорки, вони займаються і гаснуть літа­ючи. Часом пахне липовим цвітом, часом якимись дуже пахучими квітками. Десь здалеку чути мандоліну, але дзвін її ледве-ледве доходить. Не знати, чи то хто торкає струни, чи це долітають сюди тільки окремі ноти якоїсь мелодії.

На дзвіниці Сан-Лоренцо вдарив дзвін. Повний, низький згук широко та спокійно розійшовся в повітрі. Задзвонили в усі дзвони. Це якась проста, але велична музика, котру слухаєш із справж­ньою втіхою і котра надзвичайно гармонізує за старим прекрас­ним містом, повним спогадів (Н. Кибальчич; 193 сл.).

Завдання до тексту
1. Визначити стиль і тип мовлення.
2. Скласти план до тексту. Орієнтовний план

1. Цілковита тиша.
2. Місяць охоплює верхів’я дерева.
3. Часом пахне липовим цвітом.
4. На дзвіниці Сан-Лоренцо вдарив дзвін.

3. Лексична робота.

• Готика — художній стиль європейського пізнього середньо¬віччя, який найяскравіше виявився в архітектурі та характе¬ризується легкими гострокінцевими будівлями, стрімко спря¬мованими вгору, та численним оздобленням скульптурами, склом і витонченим різьбленням з каменю.
• Мандоліна — струнний щипковий інструмент з овальним кор¬пусом і чотирма парами струн, на якому грають медіатором.
4. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слів. Енизу, навкруги, готична дзвіниця, не шкодять, верхів’я,
зеленастий, півпрозорий, поміж, невпинно, здалеку, мандоліна, ледве-ледве, Сан-Лоренцо, прекрасний.
5. Продовжити речення.

1. Така тиша, мов…
2. Місяць охоплює верхів’я дерева, і воно…
3. Десь здалеку чути мандоліну…

4. Це якась проста, але … музика, котру слухаєш із … і котра надзвичайно гармонізує за старим…, повним спогадів.
6. За складеним планом переказати текст.