ДЕ ВИПАДАЄ НАЙБІЛЬША КІЛЬКІСТЬ ОПАДІВ?

Чимало чинників визначають, скільки дощу або снігу випаде на земну поверхню. Це температура, висота над рівнем моря, міс­цезнаходження гірських ланцюгів тощо.

Мабуть, одним із найбільш дощових місць у світі є гора Вайа-леале на Гаваях, на острові Кауаї. Середньорічний рівень опадів становить 1 197 см.

Містечко Черрапунджі, що розташоване в передгір’ях Гіма­лаїв, можливо, займає перше місце за кількістю опадів — 1 200 см. Одного разу 381 см дощів випало тут за 5 днів. А в 1861 році кількість опадів досягла 2 300 см!

Найпосушливіше місце у світі — у пустелі Атакама в Чилі. Тут засуха триває вже понад чотирьох сторіч. Найпосушливіше місце в СІЛА — ранчо Грінленд у Долині Смерті. Там середньо­річний рівень опадів менше за 3,75 см.

У деяких регіонах Землі сильні зливи бувають цілий рік. Наприклад, майже кожна точка вздовж екватора отримує 152 см і більше опадів за кожний рік (3 дитячої енциклопедії; 143 сл.).

Завдання до тексту

 1. Визначити стиль і тип мовлення.

2. Скласти план до тексту. Орієнтовний план

 1. Чинники, що впливають на кількість опадів.
 2. Найбільш дощові місця.
 3. Найпосушливіше місце.
 4. Опади на екваторі.

3. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слів. Вайалеале, Кауаї, Черрапунджі, підгір’я, Атакама, найпосуш-ливіший, Грінленд, екватор.

 1. Питання до тексту.
 • Які чинники впливають на кількість опадів?
 • Назвіть місце у світі, де випадає найбільше дощу за рік?
 • Яке найпосушливіше місто у світі?
 • Де воно розташоване?
 • Розкажіть про кількість опадів на екваторі.
 1. За складеним планом переказати текст.