ДЕ ТОЙ ТИХИЙ РІДНИЙ КРАЙ?

Завдання: переказати ту частину тексту, в якій жінка розповідає про Україну.

Перевелись люди, і звелось життя нінащо… Вже немає Сір­кової держави, гай-гай… А ми плюнули на все та й перебрались сюди, щоб і не чути, і не бачити, та щоб по-своєму таки віку до­живати. Це далеко. Сюди й ворон не часто залітає. По-тутеш­ньому, то воно близько, якихось п’ятсот верстов… Але людей тут мало, і власть не так чіпляється. А раніш, як Сірко з синами почав тут промишляти, то людей тут було ще менше. Де-не-де були тільки оті косоокі, манзи та гольди, чи як їх… Та їх зовсім було мало. Отак, як гори перейдеш, ото бачиш синіє. Хехцир зветься,— то буде Хабаровськ. Як ми переїжджали, то там, ка­зав дід, була тільки халабуда, а тепер великий город. А як отак перейдеш гори, на Терней вийдеш або на Ольгу, бухти такі, одна й друга. Там море. Там ми вперше на цю землю стали і до Ус­сурі крізь нетрі пробивались. А як отак підеш кряжами та со­пками — то місяць ітимеш, а з лісу не вийдеш. Нетрі, та ріки, та марі… Оце вже років з десять, як оселились ми тут зовсім. Оця річечка зветься Підхоронок і впадає в річку Хор, а той в Амур… Отам з гір починаються і течуть річки в усіх напрямках — Бі-кин, Іман, Мухень і ще якісь, я вже й позабувала.

Григорій слухав лагідну, спокійну мову цієї жінки, цієї ма­тері, і було йому дивно приємно. Аж наче кров швидше пуль­сувала, коли слухав цю матір: така вона, як і там, на Україні, і не така. Розборкана — он яка. Скільки тієї мужності про­стої, скільки тієї певності, може, неусвідомленої, а звичайної, стихійної. І скільки тієї гордості волелюбної, природної, як оті могутні кряжі гір!

Тому в неї і Наталка така дика та горда.

—        А за Україною ви й не скучаєте? Та ви її й не пам’ятаєте, мабуть?

—        Чому ж? Пам’ятаю, але… Ти колись розкажеш, синку, як матимуш охоту, про тую Україну, як там живуть тепер. Дуже ці­каво мені послухати. Я часто згадую своє дитинство і рідну зем­лю. А надто, було, мати моя. Дуже вона тужила за рідною сто­роною та з того, мабуть, і померла. Все мріяла і просила, щоб її відвезли вмирати додому, на рідну землю, на кладовище до бать­ків. Іноді й на мене находить туга, особливо, як згадаю матір. Але я й цю землю люблю. Тут-то зросла, тут віддалась, тут діток породила, та в цій землі чотирьох і поховала. І матір, і батька по­ховала тут. Ні, від цієї землі вже несила відірватись. Але й туди тягне. Як згадаю материні розмови, тії сади вишневі, тії степи широкі, ріки тихі, ночі ясні, зоряні і все, про що мати розпові­дала, та й сама бачила, хоч малою була… От я тут живу вік, а во­лошок тут не бачила. А там я з них, та барвінку, та з чорнобрив­ців вінки на Купала плела. Нема їх тут. І васильків нема тут… Зберігся пучечок, з України завезений — якось нові переселенці подарували,— і пахнуть вони рідним краєм, тією Україною… Як напосядуть згадки про край той рідний, сонячний і тихий,— далебі, журба бере, так би й полетіла туди…

Григорієві серце стискалось. Хотілось йому сказати цій ма­тері, що немає вже того тихого краю, України тієї, ясної, соняч­ної. Що садки вишневі повирубувані, ріки збаламучені, степи сльозами обпоєні, і небо ясне людям потемніло… Але він мов­чав. Нехай. Нехай любить її такою, якою пам’ятає.

(536 сл.)                                                                           (І. Багряний)