ЗЕРНА МУДРОСТІ

Завдання: переказати ту частину тексту, в якій опові­дається про задум Ярослава та його здійснення.

Літо залітало у вікна вишневими пелюстками, п’янкими па­хощами садків, що відцвітали. Білою віхолою захопило воно князя, закрутило-закружляло в нього за плечима, а потім, не­сподівано випередивши його в дверях, увірвалося до щойно зве­деної споруди, дрібними квітками розсипалося по долівці.

Велика й чиста, церква була схожа на гребінь хвилі, що пі­ниться легким шумовинням. Князь зупинився серед храму. По свіжих, тільки-но потинькованих стінах стрибали лише соняч­ні зайчики та зрідка пробігали примхливі тіні. Сьогодні мали розпочати малювати фрески. Майстри-художники саме готу­вали пензлі. Кожен їх рух ловило якесь хлопченя.

—         Ти учень? — запитав князь.

—         Так,— відповів хлопчик і зосередженим поглядом повів за майстром.

—         А чи знаєш ти, що це за церква? — знову звернувся до хлопчика князь.

Хлопчина, змушений відірватися від вправних майстрових рук, незадоволено відповів:

—         Це храм Святої Софії, який наказав збудувати великий князь Ярослав.

—         А чому він так називається? — не припиняв розмови

КНЯЗЬ •

—         Не знаю,— мовив хлопчик, і оченята заблищали вогнем цікавості.

—         «Софія» — грецькою «мудрість». Отож звелів Ярослав побудувати храм, щоб звести пам’ятник мудрості, адже вона допомогла йому зміцнити державу, розбити підступних степо­виків у вирішальній битві, що відбулася саме на цьому місці. Мудрість,— вів далі князь,— зробила щасливим народ, пода­рувавши йому мир… А ще Ярослав хотів, щоб з цього храму зі зваженим словом та книгами пішла мудрість по всій землі Руській, просвітила наукою багатьох дівчаток та хлопчиків, щоб множили вони славу Київської Русі.

Хлопчина затамував подих: тепер він зрозумів, що перед ним великий київський князь Ярослав.

Ярослав же, залишивши дитя, підійшов до малярів.

І ось тонкі, ледь вловимі, ніжні й прозорі, лягли на мокрий ще тиньк перші малюнки. Вони чомусь нагадали Ярославу да­леке дитинство, що пройшло на мальовничих берегах річки Ли­беді, що поблизу Києва. А далі за рухом пензля промайнуло пе­ред очима все життя, сповнене тривог і боротьби.

Темна тінь, що вкрила стіну, нагадала той день, коли він дізнався про смерть батька — великого київського князя Во­лодимира.

Тонке мереживо золотавих ліній витягло з пам’яті згадку про зустріч зі стольним Києвом.

Пригадалося, як крок за кроком об’єднав навколо Києва близькі й далекі землі, як зростали по цих землях нові міста, як будувалися там за його наказом великі та малі церкви, як процвітали скрізь ремесла, збагачуючи державу витворами, що цінувалися в усьому світі.

«Ні, сила держави — не в безстрашних воїнах, не в міц­них мурах та непідступних валах,— подумав Ярослав, шукаю­чи очима маленького учня.— Сила — у цьому хлопченяті, що жадібно ловить кожен порух учителевої руки. Тож треба под­бати, щоб Софія не тільки була великим храмом, а й стала осе­редком книжної науки».

Пізніше Ярослав здійснив свій задум. Саме в Софії Київсь­кій була розташована найбільша на Русі бібліотека, де книж­ки не тільки зберігалися, а й перекладалися та переписували­ся. Була тут і школа, де навчали охочих до науки дітей.

Все своє життя дбав Ярослав про поширення освіти й куль­тури у своїй державі. Тому й назвали його Мудрим.

Великою та могутньою була Київська Русь за його князю­вання. Непереможною виявилася сила мудрості, зерна якої посіяв Ярослав серед свого народу.

(475 сл.)                                                           (За О. Данилевською)