ЗАМОК І ГОЛЛАНДСЬКА СИСТЕМА ФОРТИФІКАЦІЙ

Замок в Золочеві був зведений на кошти Якуба Собеського. Його будівництво завершили в 1634 році.

Однією з нових технологій стала система будівництва оборон­них споруд, що отримала у нас назву голландської. Особливість голландської системи полягала в тому, що основою зміцнення був величезний земляний вал, який із зовнішнього боку зміцнювався кам’яними брилами і стіною. Вал цей був повернений крутим зрізом схилу до супротивника. Усередині земляного валу часто будували комунікації і каземати, а саме зміцнення мало форму прямокутника, у центрі якого розташовувалися житлові споруди, а на кутках — п’ятикутні бастіони, побудовані за тим же прин­ципом. Найчастіше подібне зміцнення зводилося на високому пагорбі і оточувалося ровом. Основним позитивним моментом було незначне, порівняно з кам’яними форпостами, руйнування при артобстрілі, швидкий ремонт, який пояснювався пластич­ністю і дешевизною будматеріалу, а також спроможність ремонту прямо в ході бойових дій.

Називати подібну систему абсолютно новою для XVII століття не зовсім коректно, адже винайшли її значно раніше за появу артилерії і навіть пороху. Чи не єдина інновація полягала в зміц­ненні земляного валу могутньою кам’яною стіною. Подібні прин­ципи фортифікації залишилися актуальними навіть в XX сто­літті, а саме спорудження ескарпів — високих (2-3 м) крутих зрізів схилу місцевості, звернених до супротивника, стало одним з найефективніших засобів ведення оборонних дій в ході танко­вих кампаній І і II Світових воєн.

За цією технологією побудували Золочівський замок. Саме цим і пояснюється його погана фотогенічність: практично на всіх фото є видимим візуально неестетичний, порослий бур’яном зем­ляний вал. Та і пишна деревна рослинність, яка оточує замок, не сприяє нормальному огляду пам’ятки. Незважаючи на розта­шування замку на високому пагорбі, аби побачити його, потрібно підійти майже впритул. Та під час будівництва ніхто не думав про фотогенічність — головним завданням проектувальників була неприступність фортеці. І вона стала неприступною. Майже неприступною… (з довідника; 284 сл.).