Заграва над Каффою

—   Треба нам пошарпати Каффу, — сказав Сагайдачний, від­чуваючи ту тишу, коли промовець убирає в себе всі погляди і юрба не сміє дихнути, щоб не пропустити жодного слова. — Каффа — це місце кляте, де земля не родить, бо солона вода від наших сліз, де щодня продають крамарі наших братів за море і зсипають у скрині зароблене на них золото. Тим кривавим золотом виповнена Каффа, як море водою. Женуть ногайці на продаж наших братів, а крамарі потирають собі руки й підраховують майбутні бариші.

Промова Сагайдачного справила величезне враження на козаків. Так говорив він і торік, і позаторік перед своїми блискучи­ми походами. Щоразу, висловивши свою думку, Сагайдачний навмисно замовкав, щоб кожному здавалося, ніби він прийшов до такого самого висновку самотужки. І щоразу, приставши до гетьмана, козацтво поверталося, обкурене порохом і славою, від якої йшла обертом не одна молодецька голова. Звикли козаки вірити в розум Сагайдачного й мимоволі підпадали під вплив його авторитету.

Ударили срібні сурми оркестру, наче заспівало сонячне про­міння свого звитяжного південного співу. Коли замовкли їхні голоси й ущухли крики, довго ще лунало в горах за Дніпром:

—   На Каффу!!! Веди на Каффу!!!

Увесь день простояли козацькі чайки на височині каффських берегів. Чорним маком розсипалися по хвилях, але ані мешканцям узбережжя, ані морякам із кораблів не спало на дум­ку придивитися, що це за чорні крапки розсипалися на обрії в сліпучому блиску сонячних іскор. А коли сонце схилилося до заходу й море стало бузковим, козаки почали повільно підтягу­ватися до берегів і обстрілювати ворожі мури.

Канонада посилювалася, стала такою частою й рівною, наче § Каффа перетворилася на велетенський казан або на жерло вул­кана, де скипає й клекоче розтоплена лава.

Цитадель не здавалася. Усі дванадцять веж і чотири брами вищирилися на козаків гарматними стволами, і після першого нападу козаки відступили, утративши понад сто побратимів. Доводилося розпочати справжній бій і облогу. Сагайдачний за­лишив біля веж невеликі загони, а головний удар скерував проти цитаделі, бо поки вона не впаде, Каффу не можна вважати взятою.

Козаки бились одчайдушно й приставляли до мурів нашвидку збиті драбини, коли раптом важкий вибух потряс Каффу.

Певно, фундамент підмур’я і вежі були підмиті підземними джерелами, бо наріжна вежа сповзла узбіччям гори, відкривши два                                                                                    }

широких отвори. З переможним ревом кинулися в них козаки. А з того боку вже наїжачився ятаганами загін яничарів. Розпочався мовчазний, жорстокий бій, де ніхто не просив і не давав пощади.

Тим часом один із козаків підліз до протилежної брами, під­котив туди барило пороху й підпалив. Це вирішило кінець бою.

З подвоєною силою кинулися козаки в напад. Здригнулися яни­чари, на мить збентежилися — і лавина козаків полинула в цита­дель, освітлену загравою і палахкотливим світлом смолоскипів.

419 слів                                                                                                За  3.  Тулуб