У КАТЕРИНИ БІЛОКУР

Оселю Катерини Білокур я розшукував недовго. Запитав у босоногих дівчаток, які гралися на стежці. У відповідь на моє запитання вказівні пальчики ткнули повітря в напрямі, де білів причілок звичайної української хати.

Я підійшов до хати, зупинився. Відчинилася хвіртка, вийш­ла жінка в темній терновій хустці, заговорила м’яким голосом, гостинно запросила увійти.

На покуті темніли старі образи, ледь помітно виблискували тьмяною позолотою. Недалечко від ікон висів портрет Шевчен­ка. З простенької його рами розгорнуто звисав рушник, наче ґаптовані крила якогось дивного білого птаха або величезно­го метелика.

У кутку була охайно підведена червоною глиною піч, що ми­лувала око мальованим комином. Вона, наче огрядна молодиця в білій вишиваній сорочці, посідала в хаті чимале місце.

Вздовж стола стояла лава. На довгому ослоні, на яке падало світло з двох невеликих вікон, лежало причандалля художни­ці: тюбики фарб, саморобні пензлики. За палітру правив шма­ток скла, що лежав поруч.

На стінах світлиці висіло кілька картин. Я замилувався квітами, що жили на полотнах такою яскравою краскою. Кар­тини, що висіли на стінах, були в неоковирних рамах, а деякі зовсім без рам.

У цій пропахлій фарбами і живими квітами кімнаті ху­дожниця творила. Тут не було навіть звичайнісінького моль­берта.

Я мовчав. Був зачарований, але й здивований життям цієї талановитої та наполегливої жінки.

(196 сл.)                                                         (За М. Кагарлицьким)