ЦЕ СТАЛОСЯ!

Творче завдання: доповнити переказ міркуванням про необхідність історичної пам’яті.

Того дня Кікуко стояла в шерензі останньою. Нічого не вдієш, адже вона найменша в класі.

Вчитель, як завжди, суворо попередив:

— Під час роботи будьте уважні, щоб часом не привалило кого-небудь.

Над головою розіслалося синє-пресинє небо. І жодної хма­риночки на ньому. Так починався ранок 6-го серпня.

Сьогодні, мабуть, знову буде жарко. А нам звеліли розбира­ти руїни, які заважають людям швидко ховатися у бомбосхо­вища під час повітряних нальотів. За день ми мусимо розчис­тити геть усе аж до того рогу. Вчитель весь час нагадує нам про обережність, щоб хто-небудь не напоровся на цвях.

Цікаво, хто жив у цьому будинку, руїни якого ми тепер роз­кидаємо? Можливо, чийсь батько, як і наш, пішов на війну, а тут залишилися бабуся, мама та діти — такі самі, як я й мої молодші братики. Де вони тепер, ці люди? Кажуть, ніби вий­шов наказ: протягом двох-трьох днів усім евакуюватися. А як же бути тим, у кого, як от у нас, немає родичів на селі?

Поки я так міркувала, десь високо в небі загув літак.

Я підвела очі й глянула на небо. Воно було по-літньому яскраво-синє, і ніщо не порушувало його спокою. Якби про­летів американський Б-29, схожий на лиховісного птаха, піс­ля нього залишився б слід. Але гул мотора поступово набли­жався, і я не відривала від неба очей, сподіваючись розгледіти літака.

І тоді це сталося! Все довкола раптом спалахнуло червоним, а наступної миті немов саме небо впало на мене. Мені здалося, що я розтоплююсь, стаю все меншою й меншою, і земля поволі поглинає мене. А звідусіль лунали вигуки:

—          Що це? Що сталося? Помираю…

—          Рятуйте, рятуйте! Ма-мо, мамочко!.. Усе це тривало якусь мить. Я померла.

Земля, здавалося, повернулась до перших днів сотворіння світу, і годі було розрізнити, де вода, а де твердь. Усе довкола огорнула пітьма, скрізь панувала мертва тиша. Невже зупинив­ся час? Чи зникло сонце? Що, зрештою, сталося? Що?!

Морок поволі розповзався, і понад берегом стало видно кам’яний мур. Над ним та по землі то тут, то там шугали чер­воні язики полум’я. Вода в річці здіймалася великими хвиля­ми і накочувалась на береги, то затягуючи моє тіло в глибінь, то знову виштовхуючи його на поверхню і жбурляючи, ніби опалий листок з дерева.

(349 сл.)    (За Такесі Іпго)