СПАСО-ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ КАФЕДРАЛЬНИЙ СОБОР У СУМАХ

Однокупольний, хрестоподібний собор поєднав у собі елементи різних стилів, таких як ренесанс, бароко та класицизм.

У підстави барабану з позолоченим куполом розміщено чотири 3-метрові скульптури апостолів — по одній на кожний кут. їх об’єднує балюстрада чорного кольору. На фасадах та карнизах є багато ліпних деталей, які зачаровують майстерністю, з якою вони зроблені.

Дзвіниця собору зроблена у стилі бароко. Два яруси примика­ють до притвору, три інших — чотирикутні башти. Завершується дзвіниця невеликим сферичним куполом з фігурами святих. Уся споруда спрямована вгору, що підтверджує побудова її ярусів.

У середині храму можна побачити ліпнину по мармуру та багато художніх робіт на біблійну тематику. Іконостас було зроб­лено з білого мармуру та малахіту.

Двох’ярусний собор був зведений у центрі міста, на місці дерев’яної церкви. Перший архітектор, який спроектував храм, невідомий. У середині XIX століття будівля почала псуватися, тому у 1858 році вона була дещо перебудована та перетворилася з двох’ярусної на одноповерхову. Проте сучасного вигляду, такого, яким ми знаємо собор зараз, споруда тоді ще не набула. З 1882 по 1892 рік була проведена капітальна реконструкція храму, під керівництвом М. Ловцова, який тоді був академіком архітектури. Меценатами відновних робіт були сумські купці Микола та Дми­тро Суханови. До собору було добудовано 56-метрову дзвіницю, на якій було встановлено куранти. Але їх було пошкоджено під час громадянської війни. І лише у 1947 році куранти були від-реставровані працівниками заводу ім. Фрунзе: І. П. Ліщинським, І. І. Нікітіним, А. І. Нікітіним та В. І. Балоненком. З того часу куранти заводять лише раз на три доби і цим вони значно доско­наліші від кремлівських, котрі заводять раз на 12 годин.

Слід відзначити, що у храмі майстрами було гарно виконано внутрішній інтер’єр та розпис іконостасу. Живописні роботи на біблійні теми були виконані відомими російськими художни­ками Клавдієм Васильовичем Лебєдєвим та Маковським Володи­миром Єгоровичем (3 довідника; 284 сл.).