Скам’янілі дерева

На початку сімдесятих років минулого століття під час роз­робки піщаного кар’єру неподалік міста Дружківки Доне­цької області було виявлено цікаву знахідку. На площі в один гектар серед твердих, наче граніт, пнів було розсіяно безліч скам’янілих шматків дерева. їх розміри були різні: одні ледве сягали двох-трьох сантиметрів, інші – кількох метрів. А на північно-східній околиці селища було знайдено цілий мінера­лізований стовбур завдовжки в шість метрів і завтовшки в метр.

За свідченнями археологів і геологів, які досліджували цю територію, дерева були розташовані в земних надрах майже вертикально. Деякі з них піднімалися над підошвою кар’єру на дванадцять, а подекуди й на п’ятнадцять метрів, корене­вище ж ішло ще далі в глибину. Розглядаючи тонкі зрізи стовбурів під мікроскопом, учені навіть змогли роздивитися в них клітинну будову. Зовні скам’янілі дерева були схожі на тільки-но спиляні, тільки були вони набагато важчі за деревину і в них дуже чітко можна було побачити кристали кварцу.

Дослідники з’ясували, що знайдені біля міста Дружківки скам’янілі дерева росли в лісах на березі річки понад двісті п’ятдесят мільйонів років тому, коли клімат у цій місцевості був зовсім інший. Висота дерев сягала сорока, а іноді й п’ятдесяти метрів. Найвірогіднішою причиною знищення прадавнього лісу став сильний ураган, який вирвав дерева з коренем. Гіганти попадали в воду, доступ повітря до них при­пинився, і там вони пролежали сотні років, не розкладаю­чись.

З часом на місці прадавнього лісу утворилося море. На той час дерева покрив товстий шар осадової породи, але морська вода продовжувала просочуватися. Вона вимивала зі стовбу­рів органічні речовини, і замість них накопичувалися мінера­ли. Таке скам’яніння дерев відбувалося протягом тисячі ро­ків. Про це свідчать численні археологічні знахідки. Навіть сьогодні в цій місцевості можна знайти акулячі щелепи, скам’янілі морські лілії, корали, молюски. Морське дно на­шаровувалося протягом багатьох віків. Нині осадові породи кам’яновугільного періоду на Донбасі знаходять на глибині майже одинадцять кілометрів.

Яким же чином дерева, які були сховані глибоко в надрах землі, виявилися майже на її поверхні? Учені вважають, що на поверхню скам’янілі рештки стовбурів і пнів піднялися приблизно сто сімдесят мільйонів років тому. Тоді на Землі йшов інтенсивний процес гороутворення, який різко змінив рельєф місцевості, і гірські породи з силою виштовхували скам’янілі дерева на поверхню.

«Кам’яний ліс» у донецьких степах – хоча й рідкісне, про­те не єдине місце у світі. Шари породи виходять на поверхню землі й оголюють скам’янілі стовбури на всіх континентах у багатьох країнах. Аналогічні релікти знайшли в пустелях Монголії й Північної Америки. їх можна спостерігати й на грецьких островах, і в Єгипті, і в Судані. І скрізь ці унікальні пам’ятки історії Землі є національним надбанням держави, знаходяться під її охороною, притягують масу туристів. А в Південній Америці й Австралії і сьогодні ростуть вічнозелені араукарії з гострим пласким листям, лускатою корою й плодами-шишками, які придатні для харчування. Але таких дерев на планеті налічується дуже мало.

(450 слів)
3 енциклопедії