ЩО ТАКЕ ПОЛЯРНЕ СЯЙВО?

Більшість часток сонячного вітру відхиляється земним магніт¬ним полем і не досягає земної поверхні. Але деякі з них можуть проникати в деформоване магнітне поле. Ці частки збираються у «хвості» магнітного поля і в радіаційних поясах (вони розташовані на висотах 4 000 і 16 000 км) над нічною півкулею землі, де тимчасово затримуються.
Полярні сяйва бувають різного кольору і форми. Вони можуть мати форму променя або дуги, блукаючого світла або повільного тління. Частіше за все їх спостерігають у тій частині північної півкулі, яка включає в себе північні області Скандинавії, Канаду й Аляску. Іноді полярне сяйво можна побачити і в Центральній Європі. Тут воно виникає як червоне мерехтіння в північній час¬тині неба. Часом це явище спостерігають і в Азії.
Мабуть, раніше люди бачили полярні сяйва частіше. У селах навіть викликали пожежні машини, оскільки здавалося, що на півночі трапилася велика пожежа. Тепер уночі міста освітлені так яскраво, що важко помітити тьмяне світло на небі (З дитя¬чої енциклопедії; 153 сл.).
Завдання до тексту
1. Визначити стиль і тип мовлення.
2. Скласти план до тексту. Орієнтовний план

1. Утворення полярного сяйва.
2. Полярні сяйва різні за формою і кольором.
3. Місця, де найчастіше видно полярне сяйво.
4. Раніше полярні сяйва бачили частіше.
3. Лексична робота.
Деформований — пошкоджений, викривлений.

4. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слів. Північні області Скандинавії, полярне сяйво, уночі, тьмяний,
півкуля, радіаційний пояс, Центральна Європа.
5. Питання до тексту.

• Як утворюється полярне сяйво?
• На якій висоті знаходяться радіаційні пояси?
• Якими за кольором і формою бувають полярні сяйва?
• Де можна їх спостерігати?
• Чому раніше можна було бачити полярні сяйва частіше?
6. За складеним планом переказати текст.