ПОВАЖНИЙ СПІВРОЗМОВНИК

Сідаючи, Мертенс надушує ґудзик одного апарата й гукає в матове скло одривчастим, од вологлим басом: — Припинити. Давати тільки світло.

І зараз же повертається всім важким, туго збитим тілом до Поклавши обидві короткі цупкі руки з товстими пальцями на поруччя, він злегка нахиляє велику голову, неначе збира­ється битися лобами з гостем. Зелено-сірі, гарні, на диво молоді та свіжі серед цього іржавого м’яса обличчя очі спокійно, твердо й чекально зупиняються на старому князеві. А на втиснутих, блі­дих, із зеленкуватими жилками висках нащадка німецьких монар­хів виступає ріденька, спітніла рожевість Він спускає очі додолу, довго мовчить і, нарешті, тихо, рівно говорить у підлогу:

—    Вам, мабуть, відома ціль мого до вас візиту?

Мертенс спочатку ледве помітно киває головою, потім з дея­кою натугою розчіплює м’ясисті голені губи й рипить:

—    Точно невідомо. Здогадуюсь. Боюсь помилитись.

І знову стулює уста. А над верхньою губою дрібно-дрібно, як вогкість на стіні, мокріє піт. Мокріє він і на бурому чолі, випнутому згори, увігнутому посередині й випнутому знову на бровах, подіб­ному до сідла. Розхристані майже до живота за останньою модою (що пішла трохи не від самого Мертенса) грубі й червоні груди теж мокро блищать од поту.

Князь задумливо ставить палицю між свої гострі коліна, кладе на неї обидві свої руки з видушеними по них фіолетовими жилами, на руки спирає погляд і все тим самим рівним, тихим, немов бай­дужим голосом починає викладати те, що Мертенсові давно вже добре відомо (В. Винниченко; 228 сл.).