НЕОЦІНЕННИЙ ДАР

Творче завдання: доповнити переказ міркуваннями про роль меценатства у розвитку культури.

…У січні 1015 року, в неділю, у церкві Успіння Богородиці на Подолі яскраво палали свічки. Стояв урочистий гомін, церк­ва була переповнена людом. Священики, філософи, поети, чен­ці, міщани, подільські ремісники — ніде ногою ступити.

Рокоче бас архімандрита Єлисея Плетенецького. Він зачи­тує Статут братства, яке зараз має утворитись.

…Братство повинно відстоювати права українського і біло­руського народів. Насаджувати освіту по всій Україні та Біло­русі. Відкривати школи. Готувати письменників, філософів, риториків, учителів. Оберігати пам’ятники історії, культури, цінні книги, літописи. Допомагати бідним, удовам, сиротам, старим. Піклуватися про нужденних членів братства. Викуп­ляти бранців із татаро-турецької неволі…

Членом братства може бути кожен, хто бажає. Як чолові­ки, так і жінки. Кожен бажаючий має ознайомитися з поряд­ками і проголосити в церкві, перед товаришами, присягу, що виконуватиме всі накази й вимоги братства. Якщо порушить присягу, то вважатиметься клятвовідступником.

Усе було ретельно продумано, і до цього багато доклала ро­зуму та кмітливості Лисавета Гулевичівна.

На зборах право голосу мав кожен братчик, заборонялося тільки говорити про стороннє. Розмова повинна вестися тихим, рівним голосом. Ні в якому разі не перебивати одне одного, не дратуватися, не ображати будь-кого.

Члени братства мали допомагати один одному. Найпер­ший обов’язок кожного братчика — відвідати хворого, зара­дити йому, повідомити братство про біду. У цій згуртованості, монолітності, взаємовиручці теж мало виховуватися почуття взаємної любові, великої єдності.

Почесною місією братства була побудова шкіл в Україні, залучення українського трудящого люду до освіти, створення народних книгозбірень, розшук і зберігання історичних літо­писів, книг, документів.

Широка програма була у братства, і воно невпинно і швид­ко зростало.

Зростала й купа каміння, будівельного лісу на земельній ді­лянці Лисавети, де збиралися будувати академію. Каменярі об-тесували гранітні брили, вже вищали пилки, торохкотіли хури з лісом, вже мало початися будівництво, та братчиків заїдала одна перешкода… Вони не можуть нічого сплатити за оренду Лисаветі. А магістрат, мовби навмисне (та воно так і було), ви­магав документів про виплату орендованої землі — інакше не буде дозволу на будівництво.

Мізкували братчики, як бути. Є земля, і не можна нею ско­ристатися. Не хочеться й майстрів випускати з рук, і грошей немає.

Лисавета довідалася про муки своїх однодумців. Боляче ста­ло Гулевичівні: над чим ламають голови поважні добродії!

Повеліла запрягати коней в сани. За півгодини була вже в магістраті — там шанобливо розступалися перед небувалою гостею — пані маршалковою.

Лисавета звернулася до одного з писарчуків:

—  Напишіть, будь ласка, дарчий запис на землю.

—  Кому ж ви даруєте свою землю, ясновельможна пані?

—   Київському братству святому на академію, готель, буди­нок для сиріт і монастир.

У магістраті принишкли.

—  Святе діло,— сухо промовив шляхетний писарчук.

І не встиг він почати запис, як по Києву полетіла неймовір­на звістка, від якої блідли, зеленіли обличчя в уніатів і розкві­тали усмішки у міщан, ремісників, простолюду.

За годину дарчий запис був готовий.

Братство одразу здобуло великий авторитет серед народу. Врешті братство одразу стало могутнім — воно має свою зем­лю і може здійсніти омріяне будівництво.

(450 сл.)                    (За П. Колісниченком та С. Плачиндою)