Небо і земля Леоніда Бикова

Ця трагедія сталась одинадцятого квітня 1979 року. Сорок шостий кілометр траси Київ-Мінськ: Леонід Биков повертався з дачі на своїй білій «Волзі»… Далі — тиша. Тридцять років ми­нуло відтоді. Однак ім’я Бикова не зникло в тиші забуття. Його пам’ятають, люблять, шанують.

Биков прийшов у радянський кінематограф у найсприятли­віший період — час «відлиги». Фільми, у яких знімався Леонід Биков у другій половині п’ятдесятих років минулого століття, починаючи з першої головної ролі в кінострічці «Максим Пере­пелиця», зажили надзвичайної популярності. Власне, усі карти­ни, де знімався Биков, і нині не зникли у вирі часу саме завдяки його акторській грі. Образи, ним створені, не застаріли, не стали нецікавими. Зрозумілим є секрет його популярності: сьогодні його герої так само, як і раніше, приваблюють гуманізмом, щи­рими, живими й неповторними характерами.

Своєрідність Бикова особливо помітна, коли йдеться про його комедійний талант. Відмінність між комедіями з його участю та нинішніми приголомшлива. Скажімо, пропонований «гумор» творять за допомогою масок, нещирості, награності. У другій по­ловині 1950-х років талант природних носіїв гумору цінувався на вагу золота. Тодішній європейський контекст комедійного жанру надзвичайно цікавий і різноманітний: фактично в кожній країні був свій улюблений комік.

Українці ж, для яких лихоліття аж надто затягнулося в істо­ричному часі, здавалося, мали б розучитися сміятися. На щастя, почуття гумору, здатність ударити лихом об землю, посміятись і над ворогами, і над собою, лікувати душу жартами є вродженими ри­сами нашого народу. Слова Леоніда Бикова про те, що душа народу усміхнена, навіть коли їй боляче, абсолютно відповідають дійсності.

У Бикова не було потреби вдягати маску, його обличчя над­звичайно виразне й легко запам’ятовувалося. У різноманітних ситуаціях фільмів він залишався самим собою і водночас був ін­шим — персонажем стрічки. І оскільки це було цікаво й захоп­лююче, виникав магнетизм, приворожлива сила, природу якої навіть важко пояснити. Леонід Биков ніколи не повторювався — не хотів обмежувати себе якимсь амплуа.

Він мав надзвичайний талант — жити життям своїх персо­нажів. Биков віддавав фільмам усього себе. Навіть події з життя, імена близьких йому людей гармонійно вплітались у сюжетну канву його творів.

…У його товаристві затишно, як буває затишно в аурі хоро­шої людини. Фільми митця хочеться дивитися знову й знову. Така собі терапія душі. Можна уявити, як добре почувалися по­руч із Виковим ті, кому випало з ним працювати…

Щороку одинадцятого квітня на могилі Леоніда Бикова на Байковому кладовищі з’являються квіти. їх приносять усі, для кого він творив своє неповторне кіно, усі, хто вдячний йому за це. Він освітлював своїм талантом реальне життя й творив влас­ний світ на екрані, тим самим відкриваючи себе світові.

400 слів                                                                         За  Л. Брюховецькою