МАЛЕНЬКИЙ ШЛЯХ — НЕ ДЛЯ ЛЮДЕЙ…

Творче завдання: обґрунтувати або спростувати ав­торські висновки про сенс буття та людського існування.

Є такі тихі затінені місцинки поміж густою травою, торіш­нього листя чи просто на землі, всипаній сухою хвоєю,— міс­цинки, помережані стежками. Треба низько-низько нахили­тись або лягти на живіт, щоб побачити шляхи маленьких істот. Кожна така стежечка веде до крихітної нірки, скрученого з лис­точка будиночка, під камінчик чи суху гілку. Інколи ці шля­хи позначені сріблистим слизом, помережані павутинням. Ма­ленький народ має свої звичаї і подорожує не дуже далеко. Його шляхи ведуть по стовбуру дерева у пошуках солодкого соку чи просто, щоб відпочити на зігрітому сонцем листку, погой­датися. Як же добре, напевно, колисатися на м’якому пахучо­му листі! Навіть впасти не боляче, коли ти комаха і можеш на льоту прикріпитися міцною, надійною павутинкою. Вони тон­ше відчувають тяжіння землі, сонце, вологість. Ясного дня ма­ленькі істоти метушаться, латають свої хатки, чистять нірки, пильнують, чи добре закутані дітки. Усі шість або вісім ла­пок прудко бігають. І, певно ж, вони якось спілкуються між собою. Як ото в селі сусіди перегукуються через пліт. І не чи­нять одне одному кривди. А похмурого чи дощового дня сплять у своїх домівках.

Очима, втомленими від телевізора, книги чи облич інших людей, не побачиш, як самовіддано бореться кожна істота за життя, захищає своє потомство. Вони не хочуть смерті й хао­су на власній землі від більших, сильніших істот, а ті просто не відають, що роблять.

Треба мати дуже добрий зір. Мало хто з людей здатний ба­чити. Коли зранку протираєш очі, несвідомо хочеш побачити усе краще. Але для цього треба любити.

Кожна наша, навіть ненавмисна, поява загрозлива і смер­тельно небезпечна для маленького, хоча й незліченного народу.

Ми ніколи не пройдемо їхніми шляхами. Ми надто грубі й ве­ликі для цього і не повинні втручатись.

Уявимо на мить, що існують інші істоти, які дивляться на нас, як на комах. Наша метушня видається їм позбавленою сен­су. Вони не зможуть пройти нашими шляхами й оцінити нашу духовну велич, якщо вона в нас є. Ми будуємо житла, добуває­мо харч у повсякденній боротьбі, залатуємо діри власного існу­вання, боронимося самі й оберігаємо дітей. І попри все маємо час, щоб відчувати себе беззахисними. І тому, щоб захиститись, шукаємо Бога. А що, коли він ставиться до нас, як ми до комах. Але, перемігши страх, ми уявляємо його подібним до нас, тіль­ки у стократ кращим і досконалішим. Дивно бути людиною, та­кою чужою для всіх істотою. Хіба це щастя — бути людиною? Щастя — просто бути у злагоді, хай ти дерево, травинка, жаб­ка чи цвіркун. Ми нікуди не йдемо, ми просто тікаємо.

(393 сл.) (Г.Пагутяк)