Кровотеча й обробка ран

Рана — це ушкодження цілісності шкірних покривів тіла, слизових оболонок у результаті механічного впливу. Ознаки поранення завжди видно: біль, краї рани, що розходяться, і кровотеча.
Розрізняються тимчасові та постійні способи зупинки кровотечі. Перші застосовуються на місці події у порядку взаємодопомоги, другі — у лікувальних закладах. Тимчасові способи зупинки кровотечі: притискання пальцем судини, що кровоточить, до кістки вище місця поранення, максимальне згинання кінцівки у суглобі і накладання джгута або закрутки.
Спосіб пальцевого притискання судини, що кровоточить, до кістки застосовується на короткий час, необхідний для приготування джгута або стисної пов’язки. Найлегше це зробити там, де артерія проходить поблизу кістки або над нею.
На дрібні кровоточиві артерії та вени накладається стисна пов’язка: рана закривається кількома шарами стерильної марлі, бинта або подушечками з індивідуального перев’язувального пакета. Зверху на стерильну марлю кладеться шар вати і накладається кругова пов’язка, причому перев’язувальний матеріал, щільно притиснений до рани, стискає кровоносні судини і сприяє припиненню кровотечі.
Проте для припинення сильної кровотечі слід накласти джгут.
Накладання джгута застосовується в основному для великих судин кінцівок.

Методика накладання джгута:

1) надати (якщо можливо) ушкодженій кінцівці підвищеного положення;
2) на оголену частину кінцівки вище від рани накласти серветку, зробити декілька ходів бинта або використати будь-яку іншу підкладку (одяг потерпілого, хустку та ін.);
3) дуже розтягнений джгут накласти на кінцівку вище від рани на прокладку так, щоб перші один-два оберти джгута зупинили кровотечу;
4) закріпити край джгута за допомогою крючка та ланцюжка;
5) покласти під джгут записку, в якій позначити дату і час накладання джгута;
6) на рану накласти асептичну по­в’яз­ку;
7) перевірити правильність накладання джгута (за припиненням кровотечі, відсутністю пульсу на периферичних артеріях, блідим кольором шкіри);
8) взимку кінцівки із накладеним джгутом обгорнути ватою, одягом.
Замість табельного гумового джгута, який не завжди може бути поруч, можна використовувати ганчірку, бинт, пасок для штанів.
Необхідно пам’ятати, що джгут може бути використаний на термін не більше 5 годин (узимку не більше ніж на 30 хвилин), тому що потім кінцівка змертвіє. При першій можливості джгут знімають. Якщо немає такої можливості, то через 1,5—2 години слід трішки попустити джгут на 1—2 хвилини до почервоніння шкіри і знову затягти його.
Найбільш небезпечна кровотеча — артеріальна. Її ознаки: кров б’є сильним пульсуючим струмом, яскраво-червоного кольору.
Зупинити таку кровотечу можна:
за допомогою джгута, накладеного вище місця поранення; джгут накладається не більше ніж на 1,5 години; пальцевим притисканням судини, що кровоточить, вище місця кровотечі; перетиском судини в рані.
Після зупинки кровотечі на рану накладається пов’язка.
Якщо кров темного кольору і струменить безперервно, ви маєте справу із венозною кровотечею. Зупинити її можна за допомогою тугої пов’язки на рану.
Венозну та капілярну кровотечу досить успішно зупиняють накладанням стисної пов’язки.
Після зупинки кровотечі шкіра навколо рани обробляється розчином йоду, брильянтової зелені, спиртом, горілкою або, у крайньому випадку, одеколоном. Ватним або марлевим тампоном, змоченим в одній із цих рідин, шкіру змазують від краю рани. Не слід заливати їх у рану, тому що це, по-перше, посилить біль, по-друге, пошкодить тканини всередині рани й уповільнить процес загоювання. Якщо в рані є чужорідне тіло, ні в якому разі не слід його витягати. Після за­вершення усіх маніпуляцій рана закривається стерильною пов’язкою. Стерильну пов’язку (індивідуальний пере­в’язу­валь­ний пакет, стерильний бинт, чиста хустка, шматок білизни, випрасуваний з обох боків) накладають, не торкаючись руками, безпосередньо на рану і місце навколо неї.
Дрібні ушкодження шкіри можна заклеїти шматочком бактерицидного липкого пластиря, а зверху на нього покласти ще шматочок лейкопластиря, на 0,5 см ширший від поперед-нього із кожного боку. Така пов’язка герметична і добре забезпечує загоювання рани.