КОНТРОЛЬНА ДЛЯ ДОРОСЛИХ НА ДЕНЬ СВЯТОГО МИКОЛАЯ

У дитинстві я не могла змиритися з тим, що батьки надто за­клопотані своїми справами, часто уникають прямих відповідей на запитання, а в казкову фею взагалі не вірять. Чи не тому вже школяркою з величезним сумнівом сприймала матусині роз­повіді про Миколая, котрий чемним дітям приносить подару­ночки, а неслухам — різочку. Щось подібне часом читаю в очах свого семилітнього синочка… А днями він у школі писав доб­рому чарівникові листа. Щоправда, вислухавши іронічні реп­ліки своїх однокласників, поцікавився, чи й справді його пос­лання отримає Микол ай і чи можна попросити презент не собі, а… папужці, котрому «дуже самотньо без іграшок». А я, нія­ково відводячи погляд, чомусь дуже захотіла повернутися в ті часи, коли щодня визирала у вікно, сподіваючись, що якоїсь чудової миті до мене у гості прилетить Карлсон…

Хоч би там що говорили психологи, але, схоже, нинішні діти дорослішають надто швидко. У шість вони не тільки сіда­ють за парти, а й, пізнаючи світ, поволі поринають у життєву суєту і вчаться не засмучувати батьків, кажучи їм напівправ­ду (навіщо змушувати тата імаму «напружувати зір», якщо вони не хочуть бачити незвичного). Минає час, і запитання «Звідки це взялося?» у наших синів та доньок трансформуєть­ся в «Куди це поділося?» Вони й самі перестають бачити диво­вижні речі й починають гратися у нові ігри, пронизані прагма­тизмом. Здавалося б, що поганого в тому, що підлітки знають і відстоюють свої права? Та діти також добре проінформовані про обов’язки… батьків. Зокрема, й про те, що саме їм 19 груд­ня делегував свої повноваження святий Миколай. Отож з очи­ма, як у шаленого окуня, більшість татусів і матусь прочісу­ють нині магазини й базари у пошуках якогось матеріального дива, омріяного їхнім чадом. Власне, й запити у молодого по­коління «дорослішають» із кожним днем. Скажімо, одна моя знайома вже півроку відкладає гроші на супердорогий конс­труктор для свого 10-річного сина. 12-літня донька іншої при­ятельки забажала МРЗ-плеєр.

Звісно, дорослих, у котрих День Святого Миколая перетворюється на своєрідне випробування, зрозуміти можна. Кожен прагне захистити сина чи доньку бодай від одного з тотальних стресів і створити кровиночці відчуття свята. Та чи почуватиметься дитя комфортно у розмаїтому споживацькому світі, коли не є «одним із натовпу»? Вимоги соціального середовища, зазвичай, двоєдині: «по життю» треба чинити так, а «за правилами» — інакше. Отож, тонко відчуваючи ці нюанси, наші діти вдягають маски задовго до Нового року і з відкритих маленьких людей перетворюються на артистів-лицемірів, котрі майстерно маніпулюють батьками. То чи не ризикуємо ми скласти контрольну для дорослих на «двійку», переконуючи, насамперед, себе, що матеріальна проекція батьківської любові подарує дитині справжню казку? Кожен із нас вимушений шукати золоту середину і, я б сказала, ходити по лезу бритви, адже щирий подарунок неможливо виміряти у якомусь еквіваленті.

(425 сл.)                                                                                (З газети)