КАЖАН

Кам’янистою стежкою поспішав додому старий Кажан. Дув пронизливий вітер, і внизу, за скелями, глухо шуміло море.

Назустріч зривався сніг і колов голками обличчя. Швидко вечоріло. Кажан поспішав, і його ціпок дрібно стукотів по ка­мінню.

Біля Слобідки стежка круто пішла вниз, і стало дужче чути гуркіт моря. Під горою блиснуло світло в рибальських будиноч­ках. Вітер збивав Кажана з ніг, але він уперто йшов уперед.

У Слобідці Кажана не любили, а діти його боялись. Він са­мітно жив на колишній дачі пана Капніста. Коли Капніст піс­ля революції втік за кордон, на його дачі залишився Кажан. Кажуть, що він був у пана за домашнього вчителя і вчив двох панських дітей.

Кажаном його прозвали в Слобідці. У нього були великі вуха й гострі очиці під волохатими бровами. Кущики волосся визирали в нього з колючого носа, з вух, росли на довгих кіс­тлявих пальцях.

Про цього відлюдного старого переказували різні химерні чутки. Казали, що він у темні ночі вилазить на горище і тоді звідти чути моторошні крики сича. З усіх кінців Слобідки ози­ваються тоді інші сичі й летять на той поклик до Кажанового горища. А баба Лукерка розповідала, ніби на власні очі бачи­ла Кажана пізнього вечора між камінням на березі морсько­му. З моря раптом вийшов чорний чоловік з бородою до колін і, взявши Кажана за руку, щез із ним між скелями.

Рибалки сміялися з тих дурниць — чого, мовляв, не вига­дають на чоловіка! Він, правда, трохи дивак, химерний і від­людний, але ж напевне не водить компанії ні з сичами, ні з бо­родатими дідьками, які вилазять з морської глибини…

(250 сл.)    (О. Донченко)