ІСТОРІЯ ЦВЯХА

Цвях — найпростіший кріпильний інструмент — відомий з давніх-давен. Первісна людина використовувала для тієї мети, з якою його застосовують і зараз, кістки риб і тварин, колюч­ки рослин, загострені корені та тріски дерев. Ними скріплю­вали різні предмети і частини будівель.

Розкопки в одному з найдавніших осередків цивілізації — Стародавній Месопотамії — виявили загострені стрижні з ви­паленої глини, за формою дуже схожі на жолуді. Це були пер­ші цвяхи, які дійшли до нас із IV тисячоліття до нової ери.

Виявляється, кожний правитель, прагнучи залишити по собі добру пам’ять, в кожному спорудженому за його нака­зом палаці чи храмі обов’язково залишав своєрідний запис. Ось тут і знадобились цвяхи з глини. На головку цвяха ста­вили умовний знак (штамп) правителя. Цвяхи випалювали і встромляли в стіну під глиняний шар.

У бронзовому віці з’явилися перші металеві цвяхи — литі й ковані. Саме тоді й народилася їх традиційна форма — заго­стрений тонкий стрижень з плоскою головкою,— що майже не змінилася за тисячоліття.

(147 сл.)                                                      (Із книги «Джерельце»)