ГРУШКИ

Творче завдання: продовжити текст власними мірку­ваннями про людську гідність.

Навпроти автобусної станції стояв немічний дід та прода­вав грушки.

Незграбно висіло на ньому осіннє пальто з повичовгуваними кишенями, теплий вітер куйовдив на голові рідкий білий чуб, а ноги були взуті у старі, зашкорбані чоботи. Опорою йому слугу­вав кривий, сучкуватий ціпок, якого він виставив далеко поперед себе й спирався на нього рукою. Старість безцеремонно погнула дідові поперек. Друга рука ослаблено звисала донизу й вузлуваті пальці на ній нервово посіпувалися. Обрюзгле, давно неголене об­личчя та хворобливо червоні повіки очей, що без кінця мокріли на вітрі, викликали до старого і жалість, і водночас відразу.

Перед ним на асфальті лежала газета, а на ній сім грушок: чотири купкою, одна зверху і ще дві поруч. Видно, грушки були останні, бо вигляд мали несвіжий — прилежані, пом’яті кругом, а одна так ще й гнилувата.

Старий, не згинаючи ніг, час від часу схилявся низько, брав грушки, покручував їх, перекладав з місця на місце, виставля­ючи до прихожих найкращим боком. Він продавав їх. Просив за всі разом десять копійок.

А я сидів неподалік на лавочці, палив цигарку, спостері­гав за дідом і думав про старість, про її неминучість і безпо­радну самоту.

Довкола снували люди, зупинялися, кидали погляд на ста­рого, на його товар, але грушок ніхто не купляв. Навіть ціну не питали. Та діда, видно, не дуже й переймало те — стояв собі, згорбившись, як втілення віджилості й немочі людської, і ту­по дивився перед собою вицвілими, вологими очима.

Я не любив його — безвільного, збайдужілого, приниже­ного…

Аж ось зупинилися біля діда молодий чоловік у чорному плащі та вродлива дівчина з коштовним намистом поверх свет­ра.

—   І по чім же фрукти? — спитав молодик, грайливо кинув­ши оком на свою супутницю.

—   Візьміть, коли є в що… Добрі грушки, солодкі,— пож­вавішав знудьгований дід.

—   То по чім же? — перепитав чоловік.

—   За десять копійок.

Молодик ще раз зиркнув на свою приятельку, витяг з ки­шені гаманця, порився в ньому, дістав п’ятдесят копійок і ки­нув старому до ніг.

Дід важко нагнувся і довго ловив тремтячими пальцями на асфальті монету. А коли спіймав та розпрямився — молодик з подругою уже пішли геть.

—   То куди ж ви? Візьміть же грушки! — змахнув їм услід ціпком дід.

Дівчина повернула голову й поблажливо всміхнулася йому.

Старий наблизив до підсліпуватих очей монету, покрутив її з боку на бік, розглядаючи, потім знову схилився й поклав на асфальт. Далі зібрав грушки, відступив за кілька кроків від місця свого попереднього торгу й заново розіклав їх на газеті: чотири купкою, одну зверху і ще дві поруч…

(392 сл.)                                                                               (Б. Трубач)