ДАВНЄ

Творче завдання: поміркувати над вчинком матері і висловити власне ставлення до героїні.

Коли поверталися додому стежкою поміж конюшини, зга­далося тобі давнє…

Німці відступають із села.

Сьогодні вранці до вас зайшов був німецький офіцер. Ви, діти, залишені в хаті самі на цілий день, сиділи довкола сто­лу й слухали патефон. До цього патефона зосталося кілька надщерблених платівок — про Катюшу, про гречаники та про Галю молодую.

Офіцер спинився посеред хати. Коли платівка докрутилась, він ступив ближче до столу, простягнув над вашими поникли­ми головами чорні руки і взяв патефон.

І тоді мати підскочила до офіцера, вихопила патефон і жаліб­ним, неживим голосом залементувала:

—   Це ж дитячий, чуєш?.. Це ж дитяча забавка, чуєш?

А що ошелешений німець, мабуть, не тямив, то вона тиця­ла на вас пальцем і повторювала:

—   Кіндер!.. Кіндер!..

Усміхнувшись, офіцер спробував вирвати патефон з її рук. Мати патефон із рук не випустила і, заточившись, зненацька ляснула офіцера по щоці. Либонь, цього не сподівався ні офі­цер, ні вона сама, бо, випроставшись, дивилася на нього пере­ляканими очима. Німець підніс долоню до щоки, і погляд його безбарвних очей ставав злий і погрозливо-ворожий.

Запало страшне мовчання, і в цю мить хтось із вас зойкнув, заплакав, і фашистський офіцер, наче дратуючись від того пла­чу, різко повернувся подався до дверей.

І коли він зник за порогом, мати сполотніла. Поставила па­тефон на столі, й знову задзвеніла пісня.

Послухавши знайому пісню, мати вимкнула патефон, а са­ма вирядилась у теплий одяг.

—   Як прийде той вовкулака, діти, кажіть, що немає мене вдома. Дивіться ж мені, й ногою нікуди, бо ті іроди вже тіка­ють, грабують і палять.

Німецький офіцер знову навідався. Обдивився по кутках, щось запитав своєю лайливою мовою. Підійшов до кожного з вас і кістлявими пальцями задирав підборіддя, щоб дивили­ся прямо.

Здається, його хтось покликав із вулиці, бо, кинувши на вас вовчий погляд, він прожогом вискочив за поріг. Двері зоста­лися відчинені, а ви боялися наблизитися та прихилити… Усе ввижалось, як той офіцер повертається назад.

А вже пополудні, коли німці відступили, мати спустилася з горища. Була на себе не схожа — якась постаріла, змарніла жінка. І, мабуть, не вірила, що бачить вас живими. Сиділа на ослоні й рукою не могла ворухнути.

—   Найдужче за вас боялась… Міг спалити хату, а ви б і по­тліли у вогні.

Довго сиділа на ослоні, зрештою звелась, дерев’яними ру­ками взяла патефон… Коли платівка озвалася, щось, здається, сталось надворі. Мати припала до вікна, й ви почули:

—   Наші!..

«Розцвітали яблуні і груші…»— лунало в хатині.

(374 сл.)                                                                      (За Є. Гуцалом)