БЛАКИТНИЙ ДОЩ

Дощ не сіявся, не йшов, не періщив, а цідився з неба такими важкими, тугими і рясними цівками, що між ними не вмісти­лася б жодна краплина. Починався він десь за невидимим обрієм, вихлюпувався на промоклий зелений луг, покриваючи піною, у прозорих бульбашках і срібних бризках, водою молоду траву та жовті кульбаби.

Через запітніле віконне скло, на яке сіялась мжичка від роз­битих об замшілий паркан стрімких потічків, я не чув запахів, тому прочинив набряклі двері і разом з вологим туманом та про­холодними краплями, які вдарили мені а обличчя, відчув, як пахне земля, трава, збитий цвіт яблуневих садів і навіть вода. Виявляється, вона теж може пахнути — мокро і різнобарвно — гірким копитняком, кислим диким щавлем і ментоловою задухою м’яти. Ці кольорові пахощі лоскотали мені ніздрі, паморочили голову, трепетно зболювали серце.

Я стрибнув з порога прямо в дощ, але — о диво! — він від­ступився від мого подвір’я і тепер блакитним маревом висів над селом, а село дивилося на мене з високих пагорбів вікнами черво­них цегляних будиночків і білих хат через доцвітаючі серпанкові сади. Один із них, той, що пінився під найвіддаленішим крутим пагорбом, я бачив найчіткіше.

Висока, стара, з почорнілим стовбуром груша вже відцвіла, а яблуні — вони росли нижче і тісніше — ще виблискували рожево-білими пелюстками. Мені було все це видно яскраво та чітко, бо дощ був не тьмяно-сірим, а прозоро-блакитним. Блакит­ний дощ! І раптом на піщаній стежці, яка збігала з пагорба через сад до принишклої в самому низу, осілої на підбиту дошками призьбу хати, ніби з небес, з’явився Геній. У темних імпортних окулярах, світло-кремовому джинсовому костюмі, з незмінним своїм величезним жовтим портфелем.

А ще мене вразило, що я не чую хлюпаючого шуму зливу. Вона не вщухла, а навколо мертвіла тиша, як у підземеллі:

—    Генію, звідки ти? — крикнув я.

—    З міста. До тебе в гості.

—    А чого ти такий молодий?

—    Не молодший від тебе! — зареготав він.

Від того реготу я прокинувся. Підбіг до вікна. У сквері, як учора і місяць тому, лежав сніг. Дерева чорніли на тлі враніш­нього холодного неба, поодинокі перехожі поспішала хто куди, і мені вчувалося, як у них під ногами поскрипує утрамбований на тротуарі перемерзлий сніг.

Я увімкнув світло, відчинив поліровані дверцята шафи і боязко заглянув у велике люстро (Царик; 357 сл.).